Vijesti

Slučajevi negiranja genocida su svakodnevni, je li najodgovornije Tužilaštvo BiH: Još jedna prijava protiv Dodika

Uredi tekst

Protiv Milorada Dodika i rukovodstva entiteta Republika Srpska, podnesena je još jedna krivična prijava Tužilaštvu Bosne i Hercegovine. To je učinio državni delegat Dževad Smajić koji je reagovao i na odavanje počasti na spomeniku u Kalinoviku, u kojem su učestvovali zamjenik ministra odbrane BiH, kao i načelnik glavnog štaba. Sve je protumačeno kao novo veličanje ratnih zločinaca, ovoga puta Ratka Mladića. Istraga se provodi i u Ministarstvu odbrane BiH. Slučajevi negiranja genocida su svakodnevni, a mnogi stava kako je najodgovornije državno Tužilaštvo.

Negiranje genocida u javnim nastupima, raspirivanje mržnje u izjavama poput onih da s Bošnjacima ne želi dijeliti ni vazduh i da im je dovoljno 25 posto teritorije BiH, ali i protuzakonizo djelovanje u institucijama entiteta Republika Srpska, razlozi su zbog kojih se delegat Smajić obratio Tužilaštvu.
Džemal Smajić, delegat u Domu naroda PSBiH (SBiH):
“Bošnjaci su jako uznemireni, puno poziva sam dobio iz manjeg bh. entiteta i pitali su me ljudi zaista prestrašeni da li će biti ratnih dešavanja, nemira itd. uprkos svemu, ja sam ih ubjeđivao da ostanu, da nema prostora za strah i da se te stvari neće dešavati, ne znam koliko sam ih uvjerio ali iz pouzdanih izvora znam da su mnogi spakovali svoje stvari”.

Ako to nije razlog da Tužilaštvo djeluje, šta onda jeste, pita delegat. Smajić je anticivilizacijskim ocijenio i odavanje počasti na spomeniku poginulim borcima Kalinovika, gdje su bili prisutni zamjenik ministra odbrane, Aleksandar Goganović, nečelnik zajedničkog štaba, Gojko Knežević, te pripadnik Oružanih snaga, Nebojša Bošnjak. Zbog svega je reagovao i ministar odbrane, Zukan Helez.
Zukan Helez:
“Dao sam nalog inspektoratu, da sve ispitaju, nakon toga naprave informaciju. Tek nakon toga ja mogu reagovati.”
Cijeli ovaj slučaj završio je i na jučerašnjoj sjednici Vijeća sigurnosti UN-a. Visoki predstavnik se mimo zvaničnog izvještaja koji je podnosio, osvrnuo i na ovu priču. Kaže, sve još nije ispitano, ali upućuje na ozbiljno kršenje procedura i zakona.
Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH:

“Govorim povodom događaja koji se desio jučer kada su neki od najviših vojnih zvaničnika, uključujući zamjenika ministra odbrane, zamjenika načelnika štaba i zamjenika komandanta zajedno sa grupom pripadnika Oružanih snaga iz RS izazvali skandal i odali počast osuđenom ratnom zločincu Ratku Mladiću.”
A Goganović kaže kako to nije nikakav spomenik Ratku Mladiću, no poginulim borcima Kalinovika. Ipak, mnogi smatraju drugačije. Mjesto na kojem je spomenik napravljen je rodno mjesto zločinca Mladića. Sam izgled sa šapkom kakvu je nosio Mladić, podsjeća na zločinca, i svima je jasno u čiju čast je spomenik svojevremeno izgrađen.
Denis Džidić, novinar BIRN-a:
“Opravdanje koje je dato je dato kako bi se izbjeglo procesuiranje ali sasvim sigurno da je ideja, poruka bila onda da se oda počast onome kome se trebalo i kome se željelo odati, i u tom smislu nažalost mislim da ćemo vidjeti tačno ono što se željelo postići, da nećemo imati institucionalni odgovor ali da je poruka i namjera bila ta da se stvaraju podjele.”
Tri godine nakon stupanja na snagu tzv. Inzkovog zakona Tužilaštvo BiH je tek nedavno podiglo prvu optužnicu zbog podstrekivanja na genocid i opravdavanja genocida protiv Vojina Pavlovica iz Istočne alternative. Trend u kojem znatno bilo smanjeno negiranje genocida nakon što je bivši visoki predtavnik nametnuo izmjene Krivičnog zakona je porastao, jer su negatori genocida očito uvidjeli da neće biti kažnjeni.

Iz Tužilaštva BiH navode kako su od 2021. do danas imali čak stotinu predmeta koji se, između ostalog, tiču negiranja genocida. No, većina ih je odbačena, zbog nedostatka dokaza.

“Poseban problem u radu tužilaca predstavlja činjenica da prijave nisu zaprimljene od strane nadležnih policijskih agencija za provođenje zakona, koje imaju potrebna znanja da u radnjama prijavljenih prepoznaju elemente krivičnog djela i da za te radnje prikupe dokaze koji to potkrepljuju.”

Denis Džidić, novinar BIRN-a:
“To obrazloženje ne stoji, jer oni više ne testiraju Sud, dakle to je kao da vi apsolutno odustanete od provođenja zakona zato što vam je jednom neko rekao ova optužnica nije baš najbolja ili niste dokazali. Dok se to ne promijeni, mi nećemo moći govoriti o pravnoj državi.
Tužilaštvo navodi kako su podigli pet optužnica zbog izazivanja nacionalne, rasne i vjerske mržnje i netrpeljivosti. Jedan slučaj završio je osuđujućom presudom, protiv pripadnika Ravnogorskog pokreta. Upravo ovaj predmet može poslužiti kao pokazni put i za predmete negiranja genocida i veličanja zločina”, smatra novinar BIRN-a.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button