ALEKSANDRA PANDUREVIĆ ZA “Apsurdno je da srpski narod plaše Bošnjacima oni koji Turčina Kola imenuju kao kadra RS-a!”
“Mislim da u Krivični zakon trebamo uvesti da za svako pominjanje rata slijedi zatvor od pet godina, da bismo sačuvali ovo malo pameti u glavi”, kaže Pandurević.
Početkom sedmice održan je još jedan sastanak vladajuće koalicije na državnom nivou koju čine SNSD, HDZ i stranke Trojke u Sarajevu. Predsjednik SDP-a BiH Nermin Nikšić poručio je kako sastanak nije okončan, te da će se dogovoriti kada će se opet naći da pokušaju približiti stavove i riješiti stvari koje su preostale. “Nećemo preći crvenu liniju koja bi išla na štetu interesa BiH”, poručio je, između ostaloga, Nikšić. Lider SNSD-a Milorad Dodik također je ponovio da na pomenutom sastanku ništa konkretno nije dogovoreno, kao i da narednih dana slijedi nastavak razgovora. “Pričali smo o dogovorenim, a nezavršenim pitanjima, od kojih je jedno i budžet BiH, koji je dogovoren, ali nije realizovan jer postoje stvari koje još nisu riješene. Razgovarano je i o Izbornom zakonu BiH, čije su izmjene neprihvatljive za stranu iz Republike Srpske, a može se pristupiti i promjeni Centralne izborne komisije. I ranije smo imali dogovor u vezi s tim da se mijenja CIK”, izjavio je Dodik.
Aleksandra Pandurević, članica Predsjedništva SDS-a, u razgovoru za “Slobodnu Bosnu” kaže da to što na posljednjem sastanku nije postignut nikakav dogovor za nju predstavlja pozitivan pomak. “Makar su prestali da nas lažu. Ranije smo nakon svakog sastanka slušali euforične poruke šta su sve dogovorili, a svi ti dogovori su trajali do sljedećeg jutra. Pomak je da nam više ne vrijeđaju inteligenciju. Izbezumili su, svi zajedno, ovaj narod da svaki dan slušamo pitanja – hoće li biti rata!? Mislim da u Krivični zakon trebamo uvesti da za svako pominjanje rata slijedi zatvor od pet godina, da bismo sačuvali ovo malo pameti u glavi”, kaže ona.
Član Predsjedništva nema pravo da bude površan
Skandalozna je informacija da je navodno član poznatog narko kartela, turski državljanin Fatih Kol, koji je optužen za pranje novca stečenog preprodajom kokaina, počasni konzul BiH u Panami, imenovan na prijedlog članice Predsjedništva BiH Željke Cvijanović, a na lobiranje ministra Staše Košarca, oboje kadrova SNSD… U međuvremenu, prema pisanju medija, Cvijanović je podnijela inicijativu za razrješenje Kola, nakon što je objavljeno da on ima status osumnjičene osobe u predmetu “Black tie 2”. Kako komentarišete ovaj propust ako se ovi navodi pokažu istinitim?
Tim, prije svega, treba da se bavi Tužilaštvo BiH. Nema opravdanja za imenovanje tog čovjeka za počasnog konzula, niti vodu mogu piti priče da nisu znali. Da u politici ima imalo morala, i gospođa Cvijanović i Košarac bi podnijeli ostavke. Kol i sve da nema nikakve veze sa pomenutim kartelom nedostojan je da bude počasni konzul. Gospođa Cvijanović je, ako ništa, prije nego što ga je predložila, trebala u guglu ukucati ime Fatiha Kola. Da je to uradila, vidjela bi da je riječ o “prodavcu magle”, čovjeku koji je pet godina u Sarajevu počinjao graditi najbolji hotel u BiH, koji nikada nije napravio, a najavljivao je i hiljade kvadrata stambenog prostora. Vidjela bi i da je ovdje registrovao dvije firme – “Kol” i “Bros”, koje nemaju zaposlenih i čiji računi su u blokadi od 2020. godine. Član Predsjedništva nema pravo da bude površan i da bez provjere nekog predlaže za počasnog konzula. Zaista vjerujem da gospođa Cvijanović nije imala pojma ko je on i da je to uradila na nečiju sugestiju, i to treba javno da kaže i sankcioniše onog ko joj je sugerisao. Nije dovoljna smjena Kola, nego mora zatražiti i sankciju onog ko je upleo u aferu i urušio i njen ugled. Taj ko joj je sugerisao, trebao bi odgovoriti zašto je to Kol bitan za RS, šta je za nju uradio, pa je zaslužio da ga srpski član Predsjedništva BiH predloži za počasnog konzula? Ne vidim ni da BiH ima neku značajnu robnu razmj