“RESPIRATORI 1” SU ZAVRŠENI, SLIJEDE “RESPIRATORI 2”: Pismo anesteziologa moglo bi biti ključno u pokretanju krivičnog postupka protiv bivše uprave KCUS-a
Predmet “Respiratori 2” koji već otvoreno najavljuje uvijek dobro upućeni Elmedin Konaković trebao bi se pozabaviti onim što je najvažnije i najteže pitanje u cijeloj ovoj priči: da li su zbog loših kineskih respiratora, koji nisu smjeli biti korišteni u intenzivnoj njezi, izgubljeni ljudski životi?
Poruka „Seb. zove…“ nikad nije trebala procuriti u javnost, ona je bila dio istrage – izjavio je jučer za Hayat TV bivši federalni premijer i osuđenik u predmetu „Respiratori“ Fadil Novalić, koji se ovih dana sprema u Vojkoviće na izdržavanje četvorogodišnje zatvorske kazne.
Poruka o kojoj govori Novalić dio je prepiske iz Viber grupe koja je prezentirana tokom suđenja Novaliću i ostalima. Poslala ju je 28. marta 2020. sekretarka Vlade FBiH Edita Kalajdžić bivšem šefu Novalićevog kabineta Hasanu Ganibegoviću, a cijela poruka glasila je ovako: “Seb. zove. Loši respiratori. Užas. U ogromnom smo problemu. Ako je to tačno, a jeste garant.”
Tokom suđenja nije definitivno utvrđeno, niti potvrđeno ko je misteriozna osoba koju Edita Kalajdžić skraćeno naziva “Seb.” No, iz navedene prepiske jasno je da je “Seb.” osoba koja je bila svjesna da su kineski respiratori nabavljeni preko firme “Srebrena malina” Fikreta Hodžića “loši” i “užas”, što sasvim dovoljno govori o njihovom kvalitetu.
KOLIKA JE CIJENA LJUDSKOG ŽIVOTA
Reagujući na drugostepenu presudu Novaliću, Hodžiću i Fahrudinu Solaku, predsjednik NiP-a i ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković je između ostalog naveo: “Afera ‘Respiratori’ je dobila epilog prvog dijela vezanog za lopovluke. Mora dobiti i epilog drugog dijela, priče o ljudskim životima i neljudskom postupanju pojedinaca.”
Novalićeva primjedba o tome kako famozna poruka “Seb. zove…” koju su, kako se požalio bivši premijer, “mediji objavili najmanje 1000 puta” nije trebala procuriti u javnost, neizbježno podsjeća na situaciju otprije skoro tri godine kada je u javnost “procurilo” pismo grupe anesteziologa sa Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu kojim je u to haotično pandemijsko vrijeme čvrstom i nepokolebljivom, neki bi rekli autokratskom, rukom upravljala generalna direktorica Sebija Izetbegović.
Podsjetimo, mediji su tada objavili dva pisma koje su navodno pisali anesteziolozi KCUS-a, a u kojima se govori upravo o kvalitetu kineskih respiratora ACM812A koji su uvezeni preko “Srebrene maline”.
Tadašnja uprava KCUS-a negirala je autentičnost prvog objavljenog pisma – tačnije, tvrdili su da je ono lažno. Međutim, potvrdili su da je drugo pismo koje je “procurilo” autentično i da je ono bilo dio „interne komunikacije” uposlenika KCUS-a pa kao takvo, baš kao i poruka “Seb. zove…”, nije trebalo nikada doći do očiju šire javnosti.
A u tom drugom, dakle autentičnom, pismu anesteziologa navedeno je sljedeće:
“Oslanjajući se na sve važeće preporuke za mehaničku ventilaciju pacijenata sa ARDS-om kod Covid-19 pacijenata koji preporučuju: VT 4-8 ml/kg, plato pritisak <30 cmH20, visoke potrebne vrijednosti PEEP, te visoke vrijednosti protoka kisika, aparati za mehaničku ventilaciju pod šifrom ACM812A svojim karakteristikama prema našim saznanjima ne omogućavaju sprovođenje gore navedenih neophodnih postavki ventilacije. Naime, ovi aparati ne posjeduju uopšte mogućnost korištenja PEEP, imaju neodovoljan maksimalni protok, ne posjeduju mogućnost kontinuirane oksigenacije i recruitment manevra, ne daju mogućnost praćenja neophodnih parametara ventilacije (compliance, drive pressure, Pplateau itd.), te se uzimajući u obzir navedeno ne mogu koristiti za specifično respiratorno patološko stanje Covid-19 pacijenata.”
Dio pisma anesteziologa KCUS-a iz marta 2021.
Dakle, nakon što je misteriozna osoba Seb. u telefonskom pozivu Editi Kalajdžić kazala kako su kineski respiratori “loši” i “užas”, to su u ovom pismu jasno i nedvosmisleno potvrdili i tadašnji anesteziolozi KCUS-a kao najpozvaniji stručnjaci koji svakodnevno rukuju aparatima koji se koriste u intenzivnoj njezi.
Uprkos tome, tadašnja uprava KCUS-a na čelu sa Sebijom Izetbegović odlučila je “loše” i “užasne” respiratore staviti u upotrebu za podršku u liječenju najtežih slučajeva pacijenata oboljelih od Covida-19. Prema riječima Fadila Novalića, oni su bili korišteni “samo kratko”, kad je već “pandemija bila pri kraju”. A to bi valjda značilo da aparati koje je iz Kine uz saglasnost Vlade Federacije i Federalne uprave civilne zaštite uvezao Fikret Hodžić, nisu nanijeli neku veliku štetu – nećemo sada biti sitničavi, poručuje nam “najbolji premijer ikada” Fadil Novalić, možda je eventualno zbog toga umro poneki pacijent, ali ne preveliki broj njih.
ZAVJET ŠUTNJE ANESTEZIOLOGA
Predmet “Respiratori 2” koji već otvoreno najavljuje uvijek dobro upućeni Elmedin Konaković trebao bi se, dakle, pozabaviti onim što je najvažnije i najteže pitanje u cijeloj ovoj priči: da li su zbog loših kineskih respiratora, koji nisu smjeli biti korišteni u intenzivnoj njezi, izgubljeni ljudski životi? I ako jesu, o kolikom broju ljudi govorimo? Da li je bivši menadžment KCUS-a odgovoran zato što je svjesno stavio u upotrebu respiratore za koje su znali da nisu namijenjeni takvoj vrsti liječenja? I ako jesu, zbog čega su to uradili?
Ne trebate biti pravni ekspert pa da vam bude jasno kako će potencijalne smrti pacijenata na KCUS-u zbog upotrebe neadekvatnih respiratora biti praktično nemoguće dokazati. U vrijeme pandemije u Sarajevu je urađeno svega nekoliko obdukcija pacijenata koji su preminuli od posljedica Covida, tako da ne postoje jasni podaci o uzrocima smrti niti bi se moglo van svake sumnje dokazati da su respiratori direktno prouzrokovali nečiju smrt.
Ukoliko se Tužilaštvo upusti u nastavak istrage i podizanje druge optužnice, mnogo je vjerovatnije da će ići na odgovornost uprave Kliničkog centra, to jest fokusirati se na činjenicu da su kineske respiratore stavili u upotrebu bez obzira na to što u uputstvu proizvođača nigdje ne stoji da se mogu koristiti u intenzivnoj njezi.
Za to bi ključan dokaz moglo biti upravo pomenuto pismo anesteziologa, koji su se (znakovito) razbježali sa KCUS-a nedugo nakon što su njihov “interni dopis” objavili mediji, a istražitelji SIPA-e počeli češljati dokumentaciju u ovoj zdravstvenoj ustanovi…
Trinaest anesteziologa koji su tada dali otkaze na KCUS-u navodno su već dali iskaze u Tužilaštvu. Niko od njih do danas nije javno govorio o liječenju pacijenata u vrijeme pandemije i posljedicama korištenja kineskih respiratora, kao ni o pritiscima koje su navodno doživljavali od uprave Kliničkog centra i zbog čega su bili primorani dati otkaze. Pa, možda je sada došlo vrijeme da konačno progovore…