Vijesti

Raspada li se koalicija Trojke i HDZ-a u FBiH?

Nakon imenovanja Komisije za davanje urbanističke saglasnosti, neophodne za nastavak projekta izgradnje Južne plinske interkonekcije, protiv kojeg su bili zastupnici HDZ-a BiH, dovoljno ruku za usvajanje dnevnog reda za redovnu sjednicu nije bilo. Suzdržani su bili i HDZ, ali i opozicija. Svi iz vlastitih razloga spriječili su da danas bude usvojen Nacrt zakona o gasu, ali i dugo čekane izmjene Krivičnog zakona Federacije Bosne i Hercegovine.

Preglasavanje
Sa 67 glasova za, jednim suzdržanim i 15 protiv, imenovani su članovi Komisije za davanje urbanističke saglasnosti kada je u pitanju Južna plinska interkonekcija. HDZ je preglasan, a sam prijedlog smatraju neustavnim, tvrdeći da je stigao mimo roka te da je jedini predlagač smjela biti Vlada Federacije. Koalicioni partneri ipak drugačije gledaju na ovu situaciju.

“Mi kao Parlament smo dobili prijedlog nadležnih po zakonu koji treba da delegiraju određeno radno tijelo, i to smo dobili od resornog ministarstva energetike, rudarstva i industrije, i mi smo to podržali”, kaže Damir Mašić, zastupnik SDP-a u Zastupničkom domu FBiH.

Iz SDA smatraju da su kantoni kroz koje će se plinovod graditi trebali prijedloge dostaviti 30 dana od donošenja zakona, no imenovanje su podržali zbog ubrzanja procesa. HDZ-u, napominju, ostaje Dom naroda, ali i mogućnost žalbe Ustavnom sudu. No za preglasavanje su se “osvetili” odmah, nepodržavši dnevni red. Među 47 suzdržanih bili su i DF i SDA, iz svojih razloga. Povučeni su Program rada Vlade sa dnevnog reda te prijedlog za boračke naknade.

“Imamo potpunu inferiornost Parlamenta Federacije u odnosu na Vladu FBiH. Na današnjem dnevnom redu imali smo u prijedlogu Program rada Vlade Federacije BiH, koji je akt koji smo trebali imati na početku godine. Prošle godine ga uopće nismo imali u parlamentarnoj proceduri”, ističe Mirsad Zaimović, zastupnik SDA u Zastupničkom domu FBiH.

“Htjeli smo da se uvrsti zakon u vezi boračkog dodatka za pripadnike Armije RBiH i HVO-a, međutim to je glat odbijeno od strane predsjedavajućeg Miokovića i on to nije uradio po Poslovniku, i zato smo glasali”, dodaje Mahir Mešalić, zastupnik DF-a u Zastupničkom domu FBiH.

Ponovno preglasavanje HDZ-a BiH na vanrednoj, ali i činjenica da oni odmah nisu podržali dnevni red redovne sjednice, vratila je sumnje u jačinu koalicije na federalnom nivou.

“Postoji većina, ona je evidentna kad god dođe pitanje kadriranja, dakle tu se jasno prikaže većina. Ovo malo vidim kao nekakve političke igre, šamar većini od strane HDZ-a zbog Komisije ili možda državnog nivoa… pitanje Izbornog zakona. Ko će znati”, komentariše Admir Čavalić, zastupnik SBiH u Zastupničkom domu FBiH.

“Ja to ne vidim tako dramatično. Žao mi je, reći ću, svih tačaka dnevnog reda, ali posebno mi je žao što smo propustili da danas donesemo Prijedlog izmjena i dopuna Krivičnog zakona”, kaže Dragan Mioković, predsjedavajući Zastupničkog doma FBiH (NS).

Razočarenje: Politikanstvo vs. zakon o femicidu
Predstavnice kampanje “Nećemo umirati u tišini” posebno su razočarane ovim potezima i ponovnim odgađanjem usvajanja izmjena Krivičnog zakona. Kako kažu, imale su razumijevanja za brojne tehničke izmjene i potrebne lekture, no današnje politikanstvo posebno ih razočarava.

“Nas politikanstvo i politika ne zanima, nas konkretno zanima pitanje zakona i uvođenje femicida kao posebnog krivičnog djela, i ovo nema nikakvo opravdanje niti izgovor od strane zastupnika. Osuđujemo ovaj čin. Ja mogu najaviti, ukoliko do sljedeće sjednice ne bude izglasan, da će se organizirati veći protest ovdje u glavnom gradu, jer ovo je stvarno neprihvatljivo”, poručuje Nejra Raković, aktivistica.

“Ovo je sramota za ovu vlast i suštinski problemi se ne rješavaju, dok se bavimo politikom, politikanstvom, prepadima, prevarama. A naši građani trebaju novi Krivični zakon”, naglašava Dennis Gratz, zastupnik DF-a u Zastupničkom domu FBiH.

Brojni zakoni-građani na čekanju…
Od proglašenja Kiseljaka gradom, preko pooštravanja kazni za rodno zasnovano nasilje, boračkih naknada, usvajanja Nacrta zakona o gasu, do programa rada za tekuću godinu i Vlade i Parlamenta – sve ostaje za neki naredni put. Ponovo, zbog vlastitih ili stranačkih interesa, zanemareni su interesi građana, odnosno poreznih obveznika Federacije, zahvaljujući kojima upravo zastupnici i primaju plate.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button