ALEKASANDAR POPOV OTVORENO: “Krajnje degutantno da je nekome palo na pamet da usred Sarajeva organizuje Dan Vojske Srbije”
Organizovanje prijema povodom obilježavanja Dana državnosti i Dana Vojske Srbije u Sarajevu može se shvatiti kao provokacija i dio javnosti u Bosni i Hercegovini s pravom je zatražio otkazivanje tog događaja, ocijenio je u četvrtak direktor nevladinog Centra za regionalizam Aleksandar Popov.
“Krajnje je degutantno da je nekome uopšte palo na pamet da usred Sarajeva, koji je stvarno grad paćenik i na koji je palo ja ne znam koliko stotina hiljada granata, organizuje Dan Vojske Srbije”, kazao je Popov za RSE.
Prijem je bio zakazan za 13. februar u jednom sarajevskom hotelu.
Ambasada Srbije u Bosni i Hercegovini objavila je 5. februara da se planirani događaj ipak neće održati.
“Prijem je otkazan od strane hotela zbog jučerašnjih napisa u lokalnim medijima i bezbjednosnog rizika proisteklog iz istih”, saopštila je Ambasada Srbije na društvenoj mreži X.
Tome je prethodio pritisak dijela javnosti koji su se tome protivili.
Ukazivali su na Deklaraciju sa “Svesrpskog sabora”, koja je ratifikovana u skupštinama Srbije i entiteta Republika Srpska, kao i na ulogu koju je Vojska Srbije, odnosno tadašnja Vojska Jugoslavije imala u ratu početkom 1990-ih.
Nije se ni moglo očekivati da to bude dočekano aplauzom u Sarajevu, ne znam zašto je hotel uopšte prihvatio da se u njemu organizuje takav jedan događaj, uopšte nije trebalo ni da dođe do zakazivanja prijema”, ocjenjuje Aleksandar Popov.
On napominje da organizovanje diplomatskih prijema povodom nacionalnih praznika neke zemlje ne odudara od uobičajene prakse, ali da je “ovdje situacija drugačija”.
“To govori o tome koliko Srbija zapravo nema uopšte, ne samo političkog sluha, nego ni empatije za ono šta se dešavalo ljudima koji su ginuli širom Sarajeva. To ne može da se ne dovede u vezu sa vojskom Srbije koja je na razne načine bila umješana u cijelu tu priču”, ističe on.
Vojska Republike Srpske je počela opsadu Sarajeva 5. aprila 1992. godine. Glavni grad BiH je bio pod opsadom 1.425 dana, tokom koje je prosječno palo 329 granata dnevno.
Dio doživotnih presuda Radovanu Karadžiću, ratnom predsjedniku Republike Srpske, te Ratku Mladiću, ratnom komandantu Vojske Republike Srpske, odnosi se upravo na terorisanje civilnog stanovništva Sarajeva.
“Niti bi Karadžić, niti Mladić sve to radili i opstali da nisu imali punu potporu iz Beograda u ono vrijeme”, ocjenjuje Popov.
Pred Haškim tribunalom za zločine počinjene u Sarajevu bio je optužen i nekadašnji predsjednik Republike Srbije Slobodan Milošević, ali je umro tokom suđenja u martu 2006. godine, nakon čega je proces obustavljen.
“Reakcija iz Srbije pokušaj saniranja štete”
Na vijest o otkazivanju prijema reagovao je ministar odbrane Srbije Bratislav Gašić.
On je “izrazio najdublje razočaranje zbog krajnje neprimjerenih i neprijateljskih izjava pojedinih bošnjačkih političara u vezi sa organizacijom prijema povodom Dana državnosti Republike Srbije i Dana Vojske Srbije”.
Naveo je da prijemu podom Dana Oružanih snaga BiH svaki put prisustvuju predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije.
“Nije tu riječ samo o poštovanju Bečke konvencije, već o domaćinskoj pristojnosti, koju u Sarajevu, na žalost, nismo iskusili”, rekao je Gašić 5. februara.
On je dodao da će Srbija, uprkos kako je naveo “neprijateljskom stavu Sarajeva”, nastaviti da, “pruža jednako gostoprimstvo svim diplomatskim i vojno-diplomatskim predstavnicima stranih zemalja”.
Direktor Centra za regionalizam Aleksandar Popov ocjenjuje da je takva reakcija iz Srbije “pokušaj saniranja štete koja je politički napravljena”.
To je pokušaj da se nađe alibi i da se poruči: “Eto vidite kako oni reaguju, a mi smo imali najbolje namere’”, zaključuje Popov.
Iz Ministarstva odbrane Srbije, kao ni iz Ministarstva spoljnih poslova nisu stigli odgovori na pitanja RSE-a u vezi sa ovom temom.
Na “Svesrpskom saboru”, koji je održan 8. juna 2024. godine u Beogradu, odlučeno je da se 15. februar, pravoslavni praznik Sretenje Gospodnje i Dan državnosti Srbije, obilježava i u bh. entitetu Republika Srpska.