Vijesti

Hoće li BiH osjetiti posljedice američkih sankcija ruskim kompanijama?

Hoće li BiH osjetiti posljedice američkih sankcija ruskim kompanijama?

Nove američke sankcije ruskoj banci Gazprom, ali i ostalim kompanijama koje se povezuju s Rusijom i njenim predsjednikom, uskoro stupaju na snagu. Posljedice bi mogla osjetiti i BiH. Ipak, nadležni umiruju: sve je pod kontrolom, rješenja se traže.

Kako je na udaru, najprije, Gazprom banka, posljedice bi mogla da osjeti i BiH. Gas Rusiji plaćamo, upravo, putem ove banke. Nemogućnost plaćanja mogla bi da dovede u pitanje i snabdijevanje ovim energentom.

“Jer bi, nakon određenog perioda neplaćanja, ruski gas prestao da dolazi, što bi BiH dovelo u katastrofalnu situaciju. Međutim, pozitivno je što se ove sankcije na isti način odnose na još jedan broj zemalja u regiji – Srbiju, Mađarsku, Slovačku, a te zemlje sigurno ulažu napore da riješe ovaj problem. Na način kako ga one riješe, riješiće ga i BiH”, pojašnjava ekonomista Igor Gavran.

Nema mjesta panici, u FBiH je sve pod kontrolom, uvjerava resorni ministar. Umiruju i iz kompanije “Energoinvest” koja ruski gas plaća indirektno preko Gazprom banke, odnosno Srbije, a čije bi firme, takođe, mogle da budu na udaru sankcija:

“Pozitivne vijesti dolaze iz Bugarske, koja je osigurala da transport gasa neće predstavljati problem kroz ovu zemlju, uprkos nedavnom izazovu koji se pojavio. Energoinvest osigurava svoje uplate putem odgovarajućih korespodentnih banaka i SWIFT-a, što znači da nije ugrožen u pogledu sankcija”.

Snabdijevanje ovim energentom, za sada, nije upitno, ali jeste plaćanje, što opterećuje i preduzeće “Sarajevo-gas Istočno Sarajevo”.

“Ono što nas opterećuje, a opterećuje cijeli region, je način plaćanja gasa jer su istom mjerom, kada je prema “Naftnoj industriji Srbije” stavljene su sankcije prema Gazprom banci preko koje se vrši plaćanje gasa. I onda, sve te naše podjele veoma brzo nestanu i sada i “Energoinvest” i Srbija i mi, radimo zajedno na nalaženju tog rješenja. Nadamo se da ćemo ga naći”, pojašnjava Nedeljko Elek, direktor.

Traži se, ocjenjuje Gavran, po svemu sudeći preko Turske, preko koje prolazi i gas, kao države koja ne primjenjuje sankcije Rusiji. Međutim, postoji i rizik:

“Ako Bugarska odluči da, na neki ekstreman način, primijeni sankcije i prekine dotok gasa”.

Svoje viđenje dao je i ekspert za klimu i energiju, Nihad Harbaš. Sankcije ocjenjuje igrom velikih sila u kojoj BiH ne može mnogo ni dobiti, ali ni izgubiti:

“Vjerujem da BiH neće biti puno u izazovu i problemu, što se tiče sankcija. One se, prije svega, odnose na evropske zemlje, zemlje u okruženju, ali činjenica je da BiH jedini gas nabavlja iz Rusije, vjerujem da će se naći pravni i finansijski modeli da se taj gas plati”.

S obzirom na to da je, zbog ruskog učešća u vlasti, prema najavama predsjednika Srbije, na listi sankcija i “Naftna industrija Srbije”, američku ambasadu u BiH pitali smo postoji li mogućnost da crna lista bude proširena na pojedince koji su povezani s ovim preduzećem, a koja posluju u Bosni i Hercegovini, s akcentom na kompanije “Jadran-Naftagas” sa sjedištem u Banjaluci, te “Optima Grupa”, najveću naftnu kompanije u BiH, u vlasništvu ruskog kapitala.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button