Mioković: Bez Hrvatske i HDZ BiH nema ništa od Južne interkonekcije…
Južna interkonekcija posvađala je Trojku i stranke HNS-a. Zakon koji je ranije usvojila Vlada Fadila Novalića je izglasan i rukama ministara HDZ-a BiH, ali je on povučen nakon dolaska Nermina Nikšića na čelo federalne vlade.
Kada je ponovo poslan u parlamentarnu proceduru, protiv njega su “ustali” HNS-ovi zastupnici jer su tražili osnivanje novog preduzeća pored postojećeg BH gasa. To je osudila i ambasada Sjedinjenih Američkih Država koja je lidera HDZ-a BiH optužila da BiH čini ovisnom o ruskom gasu.
Zakon je ipak nedavno usvojen na Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH i sada u istom tekstu mora biti usvojen i u Domu naroda.
Predsjedavajući Predstavničkog doma FBiH Dragan Mioković za Buku kaže da je Južna interkonekcija jedna od strateških stvari izuzetno bitnih za Bosnu i Hercegovinu. Jedna od, pojašnjava, jer postoji plan o četiri interkonekcije, pa je Južna samo jedna od njih.
“S njom se prvom krenulo. Činjenica da je zakon usvojen je dobar korak”, kaže Mioković.
Upitan koliko ćemo čekati na realizaciju i koje probleme možemo očekivati na izgradnji gasovoda za ukapljeni gas kojim se smanjuje zavisnost o ruskom gasu, Mioković govori da treba biti realan.
“Kao realista sam potpuno siguran da se preduslovi, a kamoli realizacija projekta ne može obezbijediti bez učešća hrvatskih politika. Pritom mislim na Republiku Hrvatsku i u ovom slučaju HDZ BiH. To tvrdim na osnovu toga što Južna interkonekcija podrazumijeva između 70 i 80 km cjevovoda u Republici Hrvatskoj do bh. granice a onda proalzak te cijevi kroz tri zapadno-hercegovačka kantona”, kaže Mioković.
Dodaje i da će Bosna i Hercegovina i Republika Hrvatska morati potpisati međudržavni sporazum, što mora ići preko Savjeta ministara na čijem čelu je HDZ-ova Borjana Krišto.
“Takođe, sve urbanističke saglasnosti i građevinske dozvole se dobijaju na područjima u kojima je HDZ odnosno HNS na vlasti. Smatram da se u ovom periodu do potvrđivanja zakona na Domu naroda trebaju preduzeti napori da se nađe najmanji zajednički sadržalac i da se zajednički krene u realizaciju projekta”, govori Mioković.
Prethodnih dana federalni ministar energetike Vedran Lakić održao je niz sastanaka sa predstavnicima Republike Hrvatske koja je dio Južne interkonekcije. Lakić je rekao da BiH treba i zapadnu i sjevernu interkonekciju, ali da je ključno da imaju dovoljan broj korisnika bez kojih neće biti ni održivosti interkonekcija niti distributera.
“Sve je vezano za Hrvatsku i firmu Plinakro. Nama je ključni partner Plinakro. Iz tog razloga smo ih posjetili, da vidimo ima li buduće saradnje na visokom nivou. I dobili smo potvrdan odgovor, da je naša firma BH Gas imala odličnu saradnju sa Plinakrom i da može ubuduće raditi sa njima”, rekao je Lakić.
Uoči Lakićeve izjave stiglo je niz komentara iz susjedne Hrvatske. Među njima i onaj hrvatskog premijera Andreja Plenkovića kojem se nije svidjelo to što je Predstavnički dom usvojio zakon za koji su ranije glasali i predstavnici hrvatskog naroda u Vladi FBiH.
“Svako nametanje nije dobro. Svako preglasavanje je još gore. Bosna i Hercegovina treba skladno funkcionirati, ali ne tako da se jednom od ta tri naroda čini to. Pogotovo ako plin treba doći iz Hrvatske i na temelju hrvatske investicije. Mi ćemo nastojati tu biti konstruktivni kao što svo vrijeme jesmo”, rekao je Plenković prije četiri danas (13.12.2024.).
On se danas sastao sa liderom HDZ-a Draganom Čovićem s kojim je razgovarao i poslao malo drugačiju poruku o tome da je “Hrvatska obezbijedila sve preduslove za Južnu interkonekciju.”
Zakon usvojen u Predstavničkom domu mora se naći na nekoj od narednih sjednica Doma naroda najkasnije 45 dana od dana usvajanja u Predstavničkom domu. Ukoliko delegati unutar tih 45 dana ne glasaju za uvrštavanje zakona na dnevni red, onda se on po automatizmu uvrštava na dnevni red prve naredne sjednice Doma naroda.
“Želim da vjerujem da će zakon koji smo usvojili biti na Domu naroda prije tog roka, takođe želim da vjerujem da će na DN biti usvojen. Optimizam baziram na mišljenju da je Južna interkonekcija zaista interes sva tri naroda, ostalih i građana”, rekao je Mioković za Buku.