Čavalić upozorava: Povjerljiva uredba Vlade FBiH unosi haos u ekonomiju, a šteta je već napravljena…
Posebno se osvrnuo na problem “povjerljive” uredbe koju Vlada FBiH priprema, a koja, prema njegovim riječima, već sada stvara ozbiljne poteškoće za javni i privatni sektor.
“Najgora moguća stvar koju neka vlada može učiniti u decembru tekuće godine jeste raditi na stvaranju nepredvidljivog poslovnog okruženja za narednu. Neizvjesnosti i rizici već su sastavni dio biznisa, zbog čega je suvišno ‘dolijevati ulje na vatru’ od strane bilo koje vlade, naročito pred kraj godine. Decembar treba da bude mjesec planiranja, a ne konfuzije,” izjavio je Čavalić.
On je upozorio da Federacija BiH još uvijek nema naznake budžeta za 2025. godinu, što znači da će se vjerovatno ponoviti praksa usvajanja budžeta u januaru, po hitnom postupku.
“Opet ćemo imati situaciju ‘uzmi ili ostavi’, jer se budžet donosi u posljednjem trenutku pod izgovorom zaštite penzionera. No, još gora je situacija sa famoznom uredbom koja unosi potpunu konfuziju kod svih onih koji planiraju budžete – kako u javnom sektoru, tako i u privatnom,”, naglasio je Čavalić.
Čavalić je izrazio zabrinutost zbog izjava premijera FBiH koji je uredbu nazvao “povjerljivom” i naveo da je razlog takvog pristupa sprečavanje “špekulacija”.
“Kako raditi ekonomsku kalkulaciju za naredni mjesec, a kamoli godinu, kad ne znamo bazične informacije – sadržaj vladine uredbe? Premijer je prije dva dana izjavio da je uredba ‘povjerljiva’ i da je kriju od javnosti zbog navodnih špekulacija. U stvarnosti, termin ‘špekulacije’ koristi se kao zamjena za javnu raspravu, što je apsurdno”, istakao je Čavalić.
Dodao je da ovakvo ponašanje Vlade FBiH ima dalekosežne posljedice na privrednike i radnike.
“Zamislite, još nekoliko dana do Nove godine, a mi imamo povjerljiv dokument koji treba fiskalno, finansijski i poslovno odrediti narednu godinu. Šteta je već napravljena i ne može se ispraviti. Vlada bi ili trebala odustati od uredbe, kao što se odustalo od zakona o radnom učinku, ili je već danas predstaviti javnosti”, rekao je Čavalić.
Također je ukazao na neslaganje između zvaničnih izjava Vlade i stvarnog efekta uredbe. Premijer je naveo da uredba cilja na 270.000 radnika s neto platama ispod 1.000 KM, što je, prema Čavaliću, netačno.
“To je medijalna plata, o kojoj sam već ranije pisao. Međutim, uredba se fokusira na primanja, a ne na platu, što znači da će obuhvatiti znatno manji broj radnika, posebno ako se izuzeća prave za preduzeća u dugovima”, pojasnio je Čavalić.
Čavalić je zaključio da je ovakav pristup Vlade FBiH neodgovoran i da dodatno destabilizira ionako kompleksno ekonomsko stanje u Federaciji BiH, umjesto da doprinese njegovom rješavanju.