Vijesti

Stižu kritike iz Srbije i RS nakon obraćanja Bećirovića u UN-u: “Njegov govor najbolje oslikava …”

Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija jednoglasno je usvojio Nacrt rezolucije o Bosni i Hercegovini, kojeg je predložila Francuska. Rezolucijom se produžava mandat EUFOR-a u BiH na 12 mjeseci. Održana je i redovna debata, tokom koje su ambasadori zapadnih zemalja kritikovali, kako kažu, “secesionističku retoriku vlasti u Republici Srpskoj”, istovremeno pružajući podršku visokom predstavniku u BIH. Na prijetnje miru i stabilnosti upozorio je i predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović, što je izazvalo žestoke reakcije predstavnika vlasti u RS.

Mandat vojnim snagama Evropske unije u Bosni i Hercegovini jednoglasno je produžen do novembra naredne godine. Predstavnik Francuske, države koja je i predložila Nacrt rezolucije koja to omogućava, podsjetio je da je Evropska unija 2004. preuzela temeljnu ulogu u stabilnosti BiH s EUFOR-om. No, brinu ga, kaže, inicijative predstavnika vlasti u Republici Srpskoj. Iste slutnje predočio je i predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović.

“Nažalost, rukovodstvo Republike Srbije ne poštuje presude sudova UN-a i Rezoluciju Generalne skupštine UN-a. Podsjećam, Srbija je jedina država na svijetu koja je prekršila UN-ovu Konvenciju o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida. Destruktivnu politiku rukovodstva Srbije slijede i organi vlasti entiteta Republika Srpska. Oni su u nastavne programe osnovnih škola nedavno uveli sadržaje koji glorificiraju presuđene sukobne zločince”, naveo je Bećirović.

Bećirović je otišao i korak dalje, gdje je vlasti Srbije optužio da rade na aneksiji Republike Srpske. Podržao ga je i ambasador BiH u UN-u Zlatko Lagumdžija, pokazujući deklaraciju donesenu na “Svesrpskom saboru” koja, prema njegovom mišljenju, ove namjere potkrepljuje.

“Predlažem kolegama iz Srbije da podijele ovu deklaraciju kako bi svi mogli vidjeti kako se ovdje tretira Dejtonski sporazum. Neću ponavljati riječi predsjednika Bećirovića, ali ovo pokazuje mapu puta za ostvarenje već poznatog projekta velike Srbije i poricanje zločina koje je presudio Međunarodni sud za bivšu Jugoslaviju”, naveo je Lagumdžija.

Predstavnik Srbije pri UN-u Saša Mart govore Bećirovića i Lagumdžije ocijenio je neprihvatljivim i zapaljivim, ističući da njegova država podržava dijalog između entiteta i konstitutivnih naroda na principu konsenzusa.

“Moja država je orjentisana ka budućnosti, a druga strana koristi svaku priliku da napada rukovodstvo Srbije koristeći riječi koje nisu dobre za budućnost regiona. Srbija poštuje teritorijalni integritet BiH, ali želimo da prava svih naroda koji žive u BiH budu ispoštovana. Predstavnici druge strane trebali bi da zastupaju sva tri naroda, a ne samo jedan”, tvrdi Mart.

Na izjavu Bećirovića reagovali su i predstavnici vlasti iz Republike Srpske.
Članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović navodi da je Bećirović do sada “nebrojeno puta dokazao svoju srbofobiju”, te da njegov govor nije nikakva novost.

“Bošnjački političari su svojim kukumakanjem i adresiranjem problema na druge adrese već popeli na glavu stranoj publici kojoj se obraćaju, ali ih trpe jer se to uklapa u trenutnu geopolitičku matricu. To što Bećirović misli da je dobio poneki poen time što je napadao Srbiju po bijelom svijetu je zabluda”, navela je Cvijanović.

Prvi čovjek Republike Srpske Milorad Dodik smatra da je nastup Bećirovića “najeklatantniji primjer kršenja Dejtonskog sporazuma i to baš u UN-u”, te da su njegovi napadi odraz nemoći, zavisti i zlobe.

“Njegov govor najbolje oslikava svu tragediju BiH, njenu zarobljenost u klišeima i stereotipima i nesposobnost da i za milimetar iskorači u normalnost. Tragičan nastup tragičnog predstavnika tragične države. Sramota za svakog pristojnog čovjeka”, kazao je Dodik.

Dodik je, s druge strane, pozdravio produženje Misije EUFOR-a. Uradio je to i ruski ambasador u UN-u, koji je, istovremeno, sa predstavnikom Kine, ponovio odranije poznat stav, kritikujući rad Kancelarije visokog predstavnika u BiH. Ocjenjuje da direktna prijetnja stabilnosti kako unutar BiH, tako i regije, dolazi od zapadnih sila.

“Ove aktivnosti podrivaju državno predsjedništvo kao predstavnike etničkih grupa. Oformljena je paralelna, nezakonita shema od visokog predstavnika i to je grubo kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma. Najočigledniji primjer je Rezolucija o Srebrenici koju ne podržava ni pola stanovništva u BiH. Mi smo rekli da ona neće dovesti do pomirenja jer ne posjeduje glavnu stvar, a to je koncenzus naroda”, mišljenja je Vasilij Nebenzja, ambasador Rusije u UN-u.

Istovremeno, američki predstavnik u UN-u podržao je ulogu visokog predstavnika u BiH, te najavio korištenje “svih elemenata na raspolaganju” kako se ne bi dopustilo podrivanje Dejtonskog mirovnog sporazuma. Govornici su iskoristili priliku i da podsjete da od političkih lidera u BiH očekuju fokus na dijalogu i reformama, u cilju evropskog puta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button