Vijesti

POLITOLOG DAVOR GJENERO ZA „SB“: Krotkost Dodika pred Putinom govori o tome kako upravo igra na zadnju kartu koja mu je preostala, a dobro pazite što se sprema Vučiću…

S takvim timom ne treba očekivati „gledanje kroz prste”, pogotovo ne akteru za kojeg svi znaju da ima „popravni iz Ruskog”, kazao je Gjenero.

Davor Gjenero, politolog i nezavisni konsultatnt, govorio je za „Slobodnu Bosnu“ o odlasku Milorada Dodika u ruski Kazanj na skup zemalja članica BRICS-a, ali i o potezu predsjednika Srbije Aleksandra Vučića koji nije otišao na skup u Rusiju, te o onome što slijedi u Srbiji nakon izbora Tonina Picule za izvjestitelja Europske unije za Srbiju.

Iako je predsjednik bh. entiteta Republika Srpska Milorad Dodik ponosno tvrdio da je on na skupu BRICS-a u ruskom Kazanju službeno prisutan i sasvim ravnopravan sa svim drugim državnicima, službeni izvori ga demantiraju.

Naime, na službenoj stranici BRICS-a navodi se 36 država čiji su lideri sudjelovali na skupu u Kazanju, a među njima nema, kako je tvrdio Dodik, Republike Srpske. No, još je zanimljivije ono što je Dodik kazao Putinu u kratkom razgovoru, požalivši se na američke sankcije. Kako komentirate Dodikov odlazak u Kazanj i istupe u ruskim režimskim medijima?

-Iako se ruski totalitarni vladar njime poigrava i tetoši ga, u Rusiji vrlo precizno znaju što je Milorad Dodik. Pamte oni jako dobro i činjenicu da je Dodik u političku arenu i sferu moći ušao kao „miljenik” Zapada, u ono vrijeme kad je on kao ratni profiter bio daleko prihvatljiviji sugovnornik od rivalske mu političke frakcije SDS-ovih ratnih zločinaca. Poklonjenom konju se ne gleda u zube, pogotovo kad je on spreman povući u korist svojih novih gospodara. Uloga Dodika u Bosni i Hercegovini je silno nalik onoj konfidenta ruskih tajnih službi i sudionika u državnom udaru u vrijeme izbora 2016, kojim su ruske i srbijanske službe htjele spriječiti ulazak Crne Gore u NATO, Andrije Mandića.

Mandić kao predsjednik Skupštine i šef najveće frakcije unutar parlamentarne većine u rukama ima kontrolnu vlast u Crnoj Gori, može spriječiti usvajanje svih odluka potrebnih za proces europeizacije te države, a u BiH jednaku ulogu ima Dodik, kao autoritarni vladar manjeg entiteta. Dodik je uz Putinov Kazan obećao da će nastaviti tu politiku aktivnog blokiranja europeizacijskih i demokratizacijskih procesa u BiH, da će i dalje blokirati harmonizaciju politike BiH s europskim politikama, sprečavati uvođenje sankcija Rusiji, ali i uvođenje viza u BiH za nosioce ruskih putnih isprava.

Dodik se ne poigrava samo europskim sredstvima za BiH i početkom procesa pretpristupnih pregovora, nego i opstankom BiH na listi europskog „bijelog Schengena”.

Dodiku i njegovima vjerojatno je svejedno je li BiH na bijelom Schengenu, jer svi oni su i nosioci putnih isprava Republike Srbije, a eventualna odluka EU da uskrati bezvizni režim za građane BiH, zbog nesuradnje ove države u sprečavanju ilegalnih migracija ionako bi prije svega pogodila većinu Bošnjaka.

Krotkost Dodika za Putinovim Kazanom, pak, govori o tome kako ovaj upravo igra na zadnju kartu koja mu je preostala u rukama, a da je pritom svjestan da ta karta nije dobitna i da ne može pokrpati proračunske rupe njegova državnog proračuna.

Američke sankcije stišću sve snažnije, sankcije koje SAD uvedu donose se lako, a skidaju vrlo teško, i ostaju bez obzira tko obnašao izvršnu vlast u Americi.

Je li Dodik odlazak u Rusiju iskoristio kako bi od Putina još jednom pokušao izvući prijeko potrebni novac za entitetski proračun?

-Firme koje su stvarale njegovo krezovsko bogatstvo počinju propadati, imovina se ne da unovčiti, a novčana sredstva u bankama odavno su zamrznuta. Očekivati novac od režima u Rusiji uvijek je bila iluzija, i o tome je mudri crnogorski diplomat Veljko Mičunović pisao još pedesetih godina prošlog stoljeća. Budući da nikad nije čitao, Dodik sad lekciju uči na najskuplji način, metodom iskustva vlastite kože.

Što reći na Vučićev neodlazak u Kazanj? Je li predsjednik Srbije uspio prevariti europske dužnosnike neodlaskom na samit BRICS-a?

-Vučić je ovih dana očito „malo nervozan”, lako plane, a neke su ga odluke Europskog parlamenta, za koje je znao već danima unaprijed, dakle, iako nisu bile neočekivane, „izbacile iz vlastite kože”. Putin, kao svaki svirepi diktator, uživa se poigravati svojim klijentima, baš kao što se sita mačka poigrava mišem kojeg lovi, ali ne da bi ga pojela. Upravo to je bilo Putinovo poigravanje Vučićem pozivanjem na BRICS-ov Kazan. I Putinu je bilo jasno da Vučić neće doći, ali ga je odlučio malo mučiti, ne i kazniti. I Vučiću je bilo jasno da je poziv suprotan svim diplomatskim uzusima, jer javni pozivi se upućuju tek nakon što je onaj koga se poziva neformalnim kanalima potvrdio volju da se odazove.

DODIK I VUČIĆ SLAVILI U LESKOVCU: Pogledajte šta je u rukama držao predsjednik Srbije… | Slobodna BosnaVUČIĆ I DODIK U LESKOVCU, PREDSJEDNIK SRBIJE SLAVIO POBJEDU SA ZASTAVOM RUSIJE

Vučić je bio u neugodnoj poziciji i prema nasilniku Putinu, i prema europskim liderima kojima se klanja, ali i prema rusofilnoj političkoj većini među svojim vjernim glasačima. Naravno, ostavljena mu je niša da se i ovaj put provuče, ali kako dugo će mu ta niša biti otvorena, vidjet će se.

Što uopće Vučić i njegov režim u narednom razdoblju mogu očekivati nakon imenovanja Tonina Picule za specijalnog izvjestitelja EU za Srbiju? Je li završeno gledanje kroz prste Vučiću kada su u pitanju ljudska prava, medijske slobode i vladavina prava…?

-Imenovanje najozbiljnijeg hrvatskog socijaldemokratskog političara Tonina Picula izvjestiteljem Europskog parlamenta o pristupnom procesu Srbije Vučića je s pravom silno uzrujalo, tako da iako je barem tjedan dana unaprijed znao za to, imenovanje nije mogao prihvatiti „hladno”, nego je morao napraviti međunarodni skandal. Za Vučića je udarac već to što je ovo izvjestiteljsko mjesto u Europskom parlamentu pripalo stranci Socijalista i demokrata (SiD), a ne više Europskoj pučkoj stanci (EPP). Sjetite se samo kako ga je nekoć silno uzrujavala pojava današnje slovenske ministrice vanjskih poslova, tada europarlamentarke iz kluba SiD, Tanje Fajon. S konzervativcem iz propale slovačke stranke Vladimirom Bilčikom, sve se „dalo dogovoriti”, upravo kao i s njegovim prethodnikom Davidom McAllisterom, koji je slijepo slijedio politiku svoje stranačke šefice, Angele Merkel, Vučićeve mentorice i političarke koja je silno naštetila Europi i Njemačkoj zbog posve pogrešne politike prema ruskom diktatoru Putinu.

TONINO PICULA, IZVJESTILAC EUROPSKOG PARLAMENTA: ‘Aleksandar Vučić kompenzira Kosovo vraćanjem u notorni ,,srpski svet’…’ | Slobodna BosnaTONINO PICULA, NOVI IZVJESTITELJ EU ZA SRBIJU

Danas EPP jednostavno ne želi da ga se vezuje uz autoritarni režim Aleksandra Vučića, pa je i njima bilo u interesu da izvjestiteljsko mjesto za Srbiju pređe u „portfelj” SiD.

Ekonomska kriza koja je bitno smanjila utjecaj kancelara Olafa Sholza posljedica je te pogrešne „Ostpolitik” Angele Merkel, na koju se ni njen CDU, a ni EPP ne žele prisjećati. U novoj Europskoj komisiji stvara se novi tim, a Vučić se u tom novom odnosu snaga, naravno, ne boji najviše europarlamentarca Picule, nego nove visoke predstavnice za vanjsku i sigurnosnu politiku, dakle i potpredsjednice Europske komsije, Kaje Kallas.

Ona nije, kao njen prethodnik, sivi potkapacitirani birokrat, nego osoba koja jako dobro razumije totalitarnu logiku Putinova režima. A onaj tko kao ona jako puno zna o patogenim utjecajima Putinove Rusije, Vučića čita s lakoćom. Vjerojatno je da će pedantna, njemački obrazovana diplomatkinja posvećena vladavini prava i nultoj toleranciji prema korupciji, Marta Kos, preuzeti resor proširenja. S takvim timom ne treba očekivati „gledanje kroz prste”, pogotovo ne akteru za kojeg svi znaju da ima „popravni iz Ruskog”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button