Vijesti

FEDERACIJI PRIJETI SLOM ENERGETSKOG SISTEMA: Ministar Lakić pokušava…

Energetski sistem u Federaciji BiH je u velikim problemima, te nije isključeno da će za nešto više od godinu dana biti pred kolapsom.

Kako je rekao Vedran Lakić, federalni ministar energije, rudarstva i industrije, energetski sistem Federacije BiH je u problemu i može se stabilizovati samo povećanom proizvodnjom uglja, čega moraju biti svjesni rudnici, piše poslovni portal Indikator.

Lakić, koji je najvažniji resor u federanoj vladi preuzeo bez ijednog dana rada u energetskom sektoru, tokom sastanka sa Upravom Rudnika mrkog uglja Kakanj i predstavnicima “Elektroprivrede BiH” istakao da je ovaj rudnik godinama bio zanemarivan i da je aktuelnu Upravu dočekalo katastrofalno stanje, ali da to ne može biti opravdanje da se ne radi više.

“Upošljavanjem dodatnih radnika i nedavnim remontom širokog čela stvorili smo uslove da Kakanj može i mora više pridonijeti stabilnosti energetskog sistema”, kazao je Lakić.

Naveo je da ima razumijevanje za sve poteškoće, ali da neće dozvoliti da bilo ko ugrozi energetski sistem FBiH.

“Nama je energija potrebna i ne želimo slušati opravdanja, želimo da nađete način, kako ne bismo morali preduzimati oštrije mjere”, rekao je Lakić, te zatražio da se maksimalno poveća efikasnost u radu Termoelektrane Kakanj i da se u roku od naredna dva mjeseca već vide rezultati.

Almir Bečarević, stručnjak za energetiku iz Sarajeva, rekao je prije nekoliko dana da mu je teško shvatiti da je ministar Lakić izjavio nakon 18 mjeseci na tom mjestu da je energetski sistem u problemu.

“On je u problemu od onog trenutka od kada se prekinulo sa projektom Bloka 7 u Tuzli. Sada trpimo posljedice toga, a što je najgore, trpjećemo još veće posljedice. Malo se radilo i ulagalo u obnovljive izvore energije. Teško je sada kad se nema novca, kad je sve veći uvoz električne energije, a sve manji izvoz. Koja su rješenja? Sve ono najbolje što ima u BiH treba okupiti što se tiče energetike, i tu mislim i na ekonomiste, pravnike, mašince, elektrotehničare, i na najbrži način pokušati sustići prvo zemlje u okruženju. Prvo što se mora raditi su CO2 takse, i ulaganje u obnovljive izvore energije. Treba vidjeti šta Vlada FBiH može uraditi po pitanju garantovanja povrata kredita u ulaganja u obnovljive izvore energije. ‘Elektroprivreda BiH’ ovim načinom poslovanja i sa ovolikim gubicima teško je kreditno sposobna da se zadužuje za milijarde i milijarde KM koje su potrebne za ta ulaganja”, naglasio je Bečarević.

Na pitanje šta će se desiti ukoliko ne dođe ni do kakvog rješenja do 2026. godine, Bečarević odgovara da će doći do kolapsa energetskog sistema.

“Znate li kolika će onda cijena električne energije biti? Ljudi toga nisu svjesni. Problem je najveći što se izgubilo vrijeme i sa time se sada susrećemo, ali njima je trebalo 18 mjeseci da shvate da su u problemu. Pa pogledajte zemlje u okruženju, pogledajte koliko ulažu Srbija i Hrvatska u obnovljive izvore energije. Pa ne bacaju oni taj novac onako, već iz potrebe, jer znaju šta dolazi 2026. godine. Mi ulazimo u jedan veoma ozbiljan problem, ali gubimo bitku sa vremenom jer ga nemamo”, istakao je Bečarević.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button