NJEMAČKI MEDIJI IZVJEŠTAVAJU IZ SARAJEVA: “Schmidt pokušava sve da uništi ovu tradiciju, sada čak želi da utječe na…”
Evropski sud za ljudska prava (ECHR) u Strazburu kako bi poništio presudu koja je tamo već donijeta u korist tužioca.
Njemački list Tageszeitung (Taz) objavio je tekst o jučerašnjim protestima ispred OHR-a.
“Stotine ljudi demonstriralo je u četvrtak navečer u Sarajevu protiv visokog predstavnika. On želi da ospori presudu Evropskog suda za ljudska prava protiv izborne diskriminacije”, piše Taz i dodaje:
Christian Schmidt mora ići’, zahtijevalo je stotine Sarajlija u četvrtak navečer.”
Navode da je nezadovoljstvo visokim predstavnikom međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini, u Sarajevu doseglo novi vrhunac. Proteste je organizovalo udruženje nezavisnih intelektualaca “Krug 99″, koji su utjecajni u gradu, jer podržavaju nenacionalističku, multinacionalnu i multireligijsku tradiciju zemlje.
Schmidt pokušava sve da uništi ovu tradiciju. Sada čak želi da utječe na Evropski sud za ljudska prava (ECHR) u Strazburu kako bi poništio presudu koja je tamo već donijeta u korist tužitelja. U fokusu protesta je Slaven Kovačević, čiji je pravni spor oko izborne diskriminacije doveo do još jedne revolucionarne presude Evropskog suda za ljudska prava. Neki od prethodnih tužitelja – Sejdić i Finci, predstavnici Roma i Jevreja prije 15 godina – bave se građanskim pravima i pravom glasa. Do sada, uprkos ovim odlukama, nije bilo promjena”, navodi Taz.
Dodaje da se njegov pravni argument fokusira na činjenicu da je, kao stanovnik Federacije Bosne i Hercegovine, mogao glasati samo za bošnjačke ili hrvatske predsjedničke kandidate, što je ograničenje koje je ECHR također utvrdio kao diskriminatorno u njegovom slučaju.
“‘Sadašnji sistem favorizuje vladajuće političke elite i održava etničke podjele ‘koje decenijama muče našu zemlju’, rekao je Kovačević demonstrantima.
Međutim, presude u Strazburu izazvale su proteste među elitama i ekstremistima hrvatske i srpske nacionalističke stranke.
Budući da većinu stanovništva čine Bošnjaci, nenacionalno definirani ‘ostali’, manjine i civilno društvo podržavaju odluku Strazbura. Oni žele da svi građani zemlje imaju jednaka prava. Na izborima u ravnopravnom sistemu ovi građani bi bili u većini. Nacionalisti, s druge strane, žele da zadrže kolektivna prava u ustavnom sistemu za svoje grupe stanovništva i tako zadrže vlastitu vlast. Ako se kolektivna prava umanjuju, prijete uništenjem zemlje”, piše Taz.
Navode da je u centru protesta u Sarajevu Schmidtov stav u ovom slučaju.
“Prema demonstrantima, Schmidt staje na stranu nacionalista pokušavajući da se umiješa u presudu Evropskog suda za ljudska prava uz pomoć skupih advokata. Time napušta poziciju nestranačkog visokog predstavnika međunarodne zajednice iu toj ulozi osigurava mir i stabilnost u Bosni i Hercegovini. Za Kovačevića, Schmidt podržava sisteme “koji su izgrađeni na genocidu i udruženim zločinačkim poduhvatima”, piše Taz:
“Kritike je izazvala i činjenica da je Schmidt nedavno masovnog ubicu i bivšeg generala bosanskih Srba Ratka Mladića, kojeg je ratni zločinac UN-a u Haagu osudio kao ratnog zločinca, stavio u istu ravan sa bivšim predsjednikom Bosne i Hercegovine. Demonstranti su držali transparente i znakove koji pozivaju na prestanak Schmidtovog mandata. Ova kritika doprinosi rastućem nezadovoljstvu mnogih građana koji smatraju da Schmidt podriva napore da se izgradi nediskriminatorna, građanska država.”