MURPHY BEZ PARDONA: Zna se ko blokira NATO put BiH
SNSD preko Komisije za saradnju s NATO-om uskraćuje saglasnost već spremnom dokumentu. Do Brisela skoro neće stići. Zato, stižu kritike od ambasadora SAD-a – oštre i adresirane svima. Jednako i vlasti i opoziciji. A oni, pak, odgovornost prebacuju jedni drugima.
“Već na proljetnom zasjedanju trebali bismo imati kandidatski status. To je nešto novo što se uvodi i to je jedan korak pred članstvo u NATO savezu. Nadam se u skorije vrijeme da ćemo biti dio euroatlantskih integracija, da će Bosna i Hercegovina postati, konačno, i punopravni član”, tvrdio je u aprilu ministar odbrane Bosne i Hercegovine Zukan Helez.
Pet mjeseci kasnije Bosna i Hercegovina nema ništa od najavljenog. Umjesto optimističnih očekivanja ministra Heleza, šamar realnosti u oštroj poruci ambasadora SAD-a Michaela Murphyja.
“Bosna i Hercegovina nije pokazala da je na visini zadatka. Ne treba kriviti samo sadašnju vladu. I vlada prije nje je za to odgovorna. Došlo je vrijeme da se stvari promijene. Prvo, podnesite NATO savezu Godišnji reformski program Bosne i Hercegovine i prestanite politizirati taj proces. I podnesite ga pravovremeno”, poručio je ambasador Murphy.
Program reformi posljednji put iz Bosne i Hercegovine u Brisel poslan je 2022. godine. Za 2023. dokument je spreman, ali bez saglasnosti SNSD-a u Komisiji za saradnju s NATO-om, pa do Vijeća ministra Bosne i Hercegovine za gotovo dvije godine mandata aktuelne vlasti nije stigao. Zaustavljen zbog poznatog cilja SNSD-a, da po svaku cijenu usporava i osporava NATO integracije. Oprezno, s ciljem da uspostavljenu saradnju BiH nikada ne zamijeni članstvom.
To je kolateral političkih odnosa unutar Bosne i Hercegovine. Konkretno, zamjenik ministra odbrane Aleksandar Goganović, moj zamjenik u Povjerenstvu za suradnju s NATO-om – nemamo suglasnost za slanje dokumenta”, istakao je Josip Brkić, predsjedavajući Komisije za saradnju s NATO savezom BiH.
“Dokument nije usvojen zbog dnevnopolitičkih tema, određenih odnosa unutar Ministarstva odbrane i konstantnog pritiska i priča o NATO članstvu koje dolaze iz političkog Sarajeva. Dejtonski mirovni sporazum je jasno definisao da se sve odluke u Bosni i Hercegovini moraju donositi u skladu s dogovorom tri naroda i dva entiteta. Stav RS-a je jasan: saradnja da, integracije ne, te očekujemo od političara iz Sarajeva da poštuju naš stav”, kaže Aleksandar Goganović, zamjenik ministra odbrane BiH.
A za to nepoželjno članstvo zahtjev je podnio upravo SNSD-ovo Nebojša Radmanović još 2009. godine. Sada ne može proći ni Program reformi, a Bosnu i Hercegovinu drži na poziciji koja ne vodi ka NATO-u. Od odgovornosti, kako ocjenjuje Murphy, niko nije amnestiran. No, opozicija, SDA i DF ne žele u isti koš s vladajućom koalicijom. Podsjećaju da su s pozicije vlasti pokrenuli NATO integracije. Aktivirali prvi akcioni plan za članstvo u NATO-u usvajanjem prvog godišnjeg nacionalnog plana. Ono što aktuelna vlast još nije postigla uz opravdanje da su prethodnici s puta ka članstvu skrenuli na put samo saradnje.
“Po prirodi stvari, vlast nosi odgovornost, ali smo dovedeni u tešku situaciju s obzirom na to da je u prošlom mandatu nivo saradnje s NATO-om skinut sa nivoa priključivanja i članstva na nivo saradnje i teško je sada izaći ponovo se vratiti tamo gdje smo bili”, kaže zastupnik u Zastupničkom domu BiH Predrag Kojović.
“SDA je nakon 2018. godine na porioritet broj 1 bila postavila pitanje NATO puta Bosne i Hercegovine. Godinu dana u blokadi smo držali želju Milorada Dodika da zasjedne s predsjedavajućim Vijeća ministara i nismo mu htjeli popustiti dok nije pristao da potpiše dokument koji će odblokirati NATO put Bosne i Hercegovine”, ističe Safet Kešo, zastupnik u Zastupničkom domu BiH.
“Murphyjeva tvrdnja da istu odgovornost snose i vlast i opozicija je njegov pokušaj pranja političke savjesti jer je on, evidentno, politički tvorac aktuelnog saziva vlasti, odnosno, idejni tvorac da Trojka bude partner SNSD-u i HDZ-u, kako na državnom, tako i na nivou Federacije”, navodi Dženan Đonlagić, delegat u Domu naroda Bi.H
Tako podijeljenoj vlasti Murphy ostavlja, čini se, nemoguću misiju. Da sami postignu dogovor o nastavku NATO puta i neophodnom članstvu kojeg nema bez provođenja reformi. A, kako su šanse za dogovor gotovo nepostojeće, BiH je prepuštena sama sebi i vlasti koja na mapi kretanja NATO zaobilazi, sve dok SNSD ne promijeni pravac.