Ostali smo bez 70 miliona eura, zna se ko je kriv / Cenić: Jedino ako ih Dodik ne ucijeni
Bosna i Hercegovina neće dobiti prvu bezuslovnu ratu predfinansiranja u vrijednosti od sedam posto, čime se propušta značajna mogućnost ranog finansiranja
BiH neće dobiti prvu bezuslovnu ratu predfinansiranja iz Plana rasta za Zapadni Balkan, jer nije usaglašena Reformska agenda. Riječ je o 70 miliona eura.
– Neusvajanje Reformske agende u skladu s komentarima Komisije imat će svoje posljedice. Naime, za razliku od drugih partnera u regionu, BiH neće dobiti prvu bezuslovnu ratu predfinansiranja od 7 posto, predviđenu za isplatu nakon ljetnog perioda, čime se propušta značajna mogućnost ranog finansiranja. Prilika je propuštena i nadamo se da će bh. vlasti uskoro postići dogovor, naveli su iz Delegacije Evropske unije u BiH.
PAD NA POČETKU
Poručuju da Komisija nastavlja rad sa vlastima, uz podršku za završetak aktivnosti po potrebi, te pozdravlja dostavljanje Reformske agende nakon njenog političkog usaglašavanja.
Komisija će bez odgađanja ocijeniti dostavljeno, kao što je to bio slučaj sa ostalim partnerima, s ciljem njenog konačnog usvajanja što je prije moguće, naveli su.
Vlasti u BiH su vrlo dobro razumjele poruke Bruxellesa, a dio njih u Banjoj Luci već neko vrijeme testira tu odlučnost i dosljednost EU i uporno se cjenka, ističe Ćerimagić
Problem je nastao zbog tri mjere koje nisu prihvatile vlasti u RS-u – uspostavljanje jedinstvenog broja za hitne slučajeve u cijeloj državi, ukidanje entitetskog veta na odluke o dodjeli pomoći iz državnih sredstava, te popunjavanje neupražnjenih mjesta u Ustavnom sudu BiH i poštivanje odluka ovog suda.
– Mi smo umetnici deformacije, ali nikako reformacije. I na tome ostajemo, s tim što je, podsećam, gospodin Nikšić u januaru prošle godine rekao da, ako ništa ne urade jer sad je Milorad evropejac, oni svi opredeljeni i to, a ako to ne bude uspešno, red je da se povuku. Ko će se povući? Evo, ja sad pitam, ko će se od njih povući? Ko će oceniti da je to neuspešno? A svi vidimo da je neuspešno. I šta ćemo sa onim spotovima Evropa je naša, na prvom koraku smo pali, a datum nećemo dobiti ili čekamo da nam i ovo poklone, kao što su nam poklonili sve ostalo, naglašava ekonomska analitičarka Svetlana Cenić.
Ostaćemo mi i bez milijardu. Jedino ako ih Milorad Dodik ne uceni da mu daju para da dugove sanira, poplaća što ima, pa onda da se otkoče ti procesi. Ali kao što je Višković već rekao, dok je on premijer, neke stvari nikad proći neće, pa ne znam kako se nadaju toj milijardi. A ove pare će dobiti zemlje koje su nešto radile, makar fingirale da rade. Ovi ne fingiraju da rade, sem što pričaju o atmosferi, dogovoru, razgovoru, otklonu od bivših, kaže Cenić
Predsjednik bh. entiteta Republika Srpska Milorad Dodik rekao je da RS želi da realizuje 14 prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije, u kojima piše da mora biti riješeno i pitanje Ustavnog suda BiH. Istaknuo je da RS nije kriv i da je ovaj entitet “od 113 reformi gotovo sve prihvatio”.
– Evropska unija ima svoje kriterije, naravno, ali ono što mi ne možemo prihvatiti je da se uđe u sistem odlučivanja na nivou BiH i to traženje da se odustane od entitetske strukture glasanja na nekim tijelima na nivou BiH ne prihvatamo. To je prejudiciranje strukture koja bi otišla dalje do odlučivanja u Parlamentu Bosne i Hercegovine, rekao je Dodik.
Ekonomski analitičar Igor Gavran smatra kako je ovo, nažalost, primjer da naše vlasti nekad uspijevaju nadmašiti same sebe u negativnom smislu
– Naime, u kasnijim fazama implementacije reformi, koje su uslovi za odobravanje i isplatu narednih tranši i većih iznosa iz ovog paketa, bilo je realno očekivati probleme, zastoje, odugovlačenja… zbog kombinacije nespremnosti i nesposobnosti da se poduzmu ozbiljnije reforme. Ali, da neće biti u stanju ni ispuniti trivijalne zahtjeve kakvi su pravovremeno usvajanje budžeta ili usaglašavanje programa reformi (čak i ako ih nemaju namjeru kasnije provesti, to je bilo dovoljno za prvu tranšu) nepojmljivo je čak i za naše uslove, kaže Gavran.
Ističe da s lakoćom odbijaju zahtjeve penzionera za višim penzijama, radnika za višim plaćama, poslodavace za nižim porezima… pravdajući se nedostatkom sredstava