Šutnja je zlato? Treći dan od diplomatskog skandala u RS – HDZ BiH ni riječi

Ni danas ne prestaju reakcije na diplomatski skandal protjerivanja njemačke ministrice za Evropu i klimu Annu Lührmann iz Republike Srpske. Jasan stav njemačkog ministarstva vanjskih poslova – RS na takav potez nije imao pravo jer nije država. Državni zakon koji predviđa krivični proces zbog odnosa prema štićenom licu, ali i pitanje da li su vlasti RS-a u tom potezu imale podršku Srbije? Ponovo ključne teme su skandal i asistencija EUFOR-a u hapšenju rukovodstva RS-a sve dok blokade traju i dok je put ka evropskoj uniji stopiran, a novac iz Plana rasta sve dalji. Osim toga, treći dan nakon velikog diplomatskog skandala iz HDZ-a BiH se niko ne oglašava. Šutnja, možda, i dalje potvrđuje partnerstvo sa Dodikom?
Konačno i saopštenje iz kabineta entitetskog predsjednika. Sigurnost delegacije ministrice iz Njemačke, priznaju, bila je ugrožena. No, kao razlog Dodikova savjetnica, navodi dan ranije izrečene sankcije čelnicima.
“Prema sigurnosnoj procjeni, Lührmann je također nenajavljenim posjetom ugrozila i sopstveni život te život sopstvene delegacije. Da je došlo do javnog incidenta, verbalnog ili fizičkog obračuna, RS i njegovi zvaničnici bi snosili odgovornost. Najmanje što je ovakav skandalozni potez njemačke ministrice zaslužio jeste da bude proglašena personom non grata”, navela je Aurora Weiss savjetnica za međunarodne odnose u kabinetu predsjednika RS Milorada Dodika.
Poziva Weiss na smjenu ili ostavku ministra vanjskih poslova BiH Elmedina Konakovića i traži unutrašnju kontrolu, ali i provjere Tužilaštva BiH uprkos tome što ga u tom entitetu ne priznaju, što je možda razlog zbog kojeg je u zvaničnom saopštenju ta institucija napisana malim početnim slovom. Sve zbog, kako kaže, Konakovićevih lažnih optužbi. A Konaković je pojasnio kako je posjeta bila najavljena, izrazivši sumnje u podršku Srbije pri protjerivnaju ministrice.
“Ja ne tvrdim, ne znam. On često zna manipulisati informacijama, ali od vas tražim da prenesete poruku Aleksandru Vučiću, Ivici Dačiću, Marku Đuriću da od njih očekujemo i hitno očitovanje da li su nalogodavci i da li podržavaju ono što je Milorad Dodik jučer uradio. I u pismu stoji taj dio da se Dodik poziva na saglasnost Srbije i da je o tome govorio svojim najbližim saradnicima”, naglasio je Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova BiH.
Da je umiješanost Srbije bila prisutna smatra i ambasador BiH u Njemačkoj. I dok iz te zemlje dolaze najave mogućeg širenja sankcija, Damir Arnaut se nada da će i nosioci Vučićevog režima biti obuhvaćeni.
“Njemačka je svakako namjeravala nastaviti sa sankcijama, ono što ja zaista mislim da je neophodno je da se te sankcije i prošire na Vučićev režim, jer oni stoje iza ovoga”, stava je Damir Arnaut, ambasador BiH u Njemačkoj.
I dok će Arnaut o tome razgovarati u njemačkim institucijama, Konakoviću odgovor stigao putem društvenih mreža. Marko Đurić, ministar u tehničkoj vladi, optužio je Konakovića da vlastitu nesposobnost vođenja dijaloga pokušava prebaciti na račun Srbije.
“Vaši pokušaji da klevećete Srbiju, srpske predsjednike, ministre i predstavnike, kao i ružne laži koje iznosite o mojoj zemlji govore samo o tome da Vam je na umu da inicirate nastavak tragedije iz devedesetih. Mi nećemo, poput Vas, budućnost tražiti i graditi povratkom u prošlost”, rekao je, između ostalog, Đurić.
I predsjednik RS Milorad Dodik danas je spominjao Konakovića. Prema njegovom mišljenju, on treba biti smijenjen.
“Ministar vanjskih poslova u Vijeću ministara Elmedin Konaković razbio je vanjsku politiku BiH. To je logika. Ustavnu BiH on ruši. On ide i govori da su Milorad Dodik i Republika Srpska remetilački faktor. To nije stav organa, jeste njegov stav, i muslimana, ali nije stav ovih. Što se tiče RS, Konaković je odličan jer je razbio vanjsku politiku BiH”, rekao je Dodik.
Pozive na hitnu asistenciju EUFOR-a u hapšenju okarakterisao je opasnim. I dok predstavnici Trojke EUFOR-ovu asistenciju vide mogućom, opozicija u RS-u još sumnja u taj scenarij.
“Treba pokušati drugim sredstvima, prisilu treba izbjegavati. Do njega je. Ne vjerujem da će se EUFOR uključiti, ali ova kriza ima potencijal da se dodatno komplikuje. Ovo nije kraj – trajat će!”, smatra Mirko Šarović, bivši predsjednik SDS-a.
Pridružio se Šarović osudama zbog poteza prema njemačkoj ministrici i opoziciji, ali i vlastima u BiH. Ipak, iz HDZ-a BiH na čijem čelu je Dragan Čović već treći dan šutnja.
Primijetio ju je i zastupnik u NSRS Nebojša Vukanović koji se oglasio na svom YouTube kanalu prozivajući Čovića.
Poziva ga da javno kaže kako gleda na Dodikovo ponašanje, s kojim, kako tvrdi, ima tajno partnerstvo.
“Bilo bi zanimljivo čuti reakciju prvog evropejca Bosne i Hercegovine Dragana Čovića koji stalno govori da nam je važno da žurno idemo u Evropu, da prihvatamo evropske norme, evropske zakone, otvaramo vrata Evropske unije. Bilo bi dobro čuti šta gospodin Čović kaže jer Njemačka je strateški partner i Hrvatske, i Hrvata i HDZ-a i da vidimo kako Čović i HDZ i Hrvatski narodni sabor reaguju na protjerivanje Njemačke ministrice iz Banje Luke i Republike Srpske uz niz pogrdnih uvreda. Ne može se s jedne strane zalagati za evropske integracije, a s druge strane podržavati ovakve opstrukcije”, poručio je.
Sjednica Vijeća ministara BiH sazvana, no na dnevnom redu ni diplomatskog skandala, ni neophodne rekonstrukcije Vijeća ministara kao ni reformskih zakona. Izvještaji o nabavkama, sporazumi, memorandumi i problemi pri nabavci Microsoft licenci. Odluka o vizama neophodna za početak pregovora jeste tu, ali nepoznato u kojem obliku. Dok državna vlast tako, entitetska sve neustavne poteze pravda zaštitom Dejtonskog sporazuma.
Christian Schmidt vrši pritisak na pravosudne institucije nivoa BiH koje su zloupotrebom svojih nadležnosti, a u nedostatku integriteta u odlučivanju pristali da vode politički montirane postupke. U međuvremenu su otvoreni još niz postupaka za sve ono što je djelovala i Vlada i ministri. U proteklom periodu da su zvaničnici pokrenuli niz aktivnosti u cilju zaštite ustavnog uređenja BiH te sprečavanju antidejtonskog djelovanja”, tvrdi Siniša Karan, ministar MUP-a RS.
Odlukom Ustavnog suda BiH potezi vlasti RS-a stavljeni su van snage. Iako nametnutim izmjenama zakonom obavezujuće, entitetske vlasti ih ignorišu. Oglasio se i OSCE, nakon proširene sjednice entitetske vlade, pružajući podršku nezavisnom pravosuđu i okarakterisavši prijetnje nosiocima pravosudnih funkcija opasnim i neprihvatljivim. I dok je rušenje ustavnopravnog poretka sporno kao i pauza na putu ka Evropskoj uniji, nalogodavci bi mogli odgovarati i zbog odnosa prema štićenom licu zbog kojeg im opet prijeti zatvorska kazna.