Vijesti

„PREDAJ SE, MILE, DA CIJELI NAROD NE TRPI…“: Burne reakcije nakon istupa Milorada Dodika, stižu poruke iz Srbije…

Entitetskog predsjednika podsjećaju kako je ranije govorio da ratni zločinci Karadžić i Mladić treba da se predaju, da cijeli srpski narod ne trpi.

 

Ne stišavaju se reakcije na društvenim mrežama nakon istupa Milorada Dodika, predsjednika bh. entiteta Republika Srpska.

Milorad Dodik se, razočaran odlukama visokog predstavnika Christiana Schmidta, oglasio na društvenim mrežama, nakon čega su uslijedile brojne reakcije iz Bosne i Hercegovine i regije.

U komentarima se Dodik poziva na predaju, a entitetskog predsjednika podsjećaju kako je ranije govorio da ratni zločinci Karadžić i Mladić treba da se predaju, da cijeli srpski narod ne trpi.

 

-Ko je još u Evropi u posljednjih 100 godina imao moć da sam napiše zakon, potpiše ga, proglasi važećim – i da za to ne odgovara nikome? U Bosni i Hercegovini, danas, jedan takav čovjek postoji. Nijemac. Neizabran. Bez legitimiteta. Bez mandata. I upravo on traži da me hapse po svom vlastitom zakonu – koji nije prošao nijednu instituciju.

A sve to u nedjelji u kojoj se srpski narod prisjeća Jasenovca. Najvećeg stradanja našeg naroda. Genocida koji je sproveden pod kapom nacističke Njemačke. Zločina za koji niko u Sarajevu ni danas nema snage da izgovori ni ime ni istinu. Simbolika je preteška da bi bila slučajna.

Republika Srpska neće pristati na pravno nasilje. Na političko ućutkivanje. Na poniženje kroz istorijske podudarnosti koje vrijeđaju našu žrtvu, našu volju i naše pravo da živimo slobodno, u miru i sa svojim zakonima. U ime onih kojih više nema i onih koji dolaze: nećemo se saginjati pred nepravdom. Nikad, poručio je Dodik.

Podsjetimo, visoki predstavnik Christian Schmidt jučer je donio odluku kojom su obustavljena sva budžetska sredstva za finansiranje političkih stranaka SNSD i Ujedinjena Srpska na svim nivoima vlasti u Bosni i Hercegovini, javlja Anadolu.

Riječ je o strankama čiji su lideri predsjednik RS-a Milorad Dodik i predsjednik entitetske skupštine Nenad Stevandić, oba bjegunci od bosanskohercegovačkog pravosuđa.

“Sva budžetska sredstva za finansiranje političkih stranaka koja su namijenjena za SNSD i Ujedinjenu Srpsku, na svim nivoima vlasti u Bosni i Hercegovini, na državnom, entitetskom, kantonalnom, gradskom, općinskom i na nivou vlasti Brčko Distrikta, bit će obustavljena i preusmjerena na poseban račun u Centralnoj banci BiH”, rekao je Schmidt u obraćanju iz sjedišta OHR-a.

Antidejtonske aktivnosti
Naglasio je kako se ovom odlukom podržavaju napori institucija Bosne i Hercegovine da se “suprotstave trenutnim flagrantnim napadima vladajuće koalicije Republike Srpske predvođene SNSD-om i Ujedinjenom Srpskom na temeljne principe Dejtonskog mirovnog sporazuma i ustavnopravni poredak Bosne i Hercegovine”.

Dodao je kako rukovodstva SNSD-a i Ujedinjene Srpske prednjače u antidejtonskim aktivnostima.

“SNSD-a i Ujedinjena Srpska kontinuirano instrumentaliziraju institucije Republike Srpske kako bi spriječila institucije Bosne i Hercegovine da efikasno izvršavaju svoje nadležnosti i provode svoje odluke na teritoriji cijele zemlje”, rekao je Schmidt te nastavio:

“Teritorijalni integritet i suverenitet države su neosporni. Oba entiteta i Brčko distrikt imaju prava koja su zagarantovana mirovnim sporazumom. Ova ustavna prava ostaju, ali ta prava zahtjevaju poštivanje Dejtona, demokratije i prihvatanje vladavine prava.”

Tvrđave nisu potrebne
Dalje je kazao kako rukovodstvo SNSD-a i Ujedinjene Srpske podstiču institucije RS-a i njihove građane da počine krivična djela prijeteći građanima Republike Srpske da će ih sankcionirati ukoliko pokažu bilo kakav oblik otpora i neposlušnosti.

“To je u suprotnosti s interesima građana Republike Srpske. Građani RS imaju jednaka prava da sami o sebi odlučuju i političari ih ne bi trebali prisiljavati na poslušnost. Građanima se prijeti krivičnim gonjenjem ukoliko se ne ponašaju na način koji je u skladu s pritiscima koji se na njih vrše. U BiH nam ne trebaju tvrđave, a oni koji misle da nam tvrđave trebaju ne rade u interesu i budućnosti ove zemlje. Državne institucije, zakonodavna izvršna i sudska vlast imaju uporište u Dejtonskom mirovnom sporazumu”, podvukao je Schmidt.

Podsjetio je kako svako nepoštivanje ove odluke podliježe krivičnoj odgovornosti i može rezultirati daljnim mjerama kako bi se spriječila opstrukcija Dejtonskog mirovnog sporazuma.

“Ova odluka stupa na snagu odmah. Kada ove stranke pokažu potpuno poštivanje Dejtonskog sporozuma razmotriću još jednom ovu odluku, jer antidejtonsko djelovanje ima svoje posljedice”, rekao je Schmidt.

Kriza u BiH
Politička kriza u Bosni i Hercegovini uslijedila je nakon što je Sud BiH krajem februara nepravomoćno osudio predsjednika entiteta RS Milorada Dodika na godinu zatvora i šest godina zabrane vršenja dužnosti entitetskog predsjednika, zbog “nepoštivanja odluka visokog predstavnika u BiH”.

Tužilaštvo BiH je potom izdalo nalog za privođenje Dodika, kao i premijera RS-a Radovana Viškovića i Nenada Stevandića, čelnika entitetske skupštine. Osumnjičeni su za krivično djelo “napad na ustavni poredak” nakon što je Narodna skupština RS-a usvojila, a Dodik potpisao ukaz o objavi zakona kojima se zabranjuje djelovanje državnih pravosudnih i sigurnosnih institucija u tom bh. entitetu.

Sud BiH ranije je prihvatio prijedlog državnog Tužilaštva o raspisivanju međunarodne potjernice za Dodikom i Stevandićem, koji se terete za krivično djelo “napad na ustavni poredak”. Interpol nije raspisao međunarodnu potjernicu, a Sud BiH je zatražio reviziju te odluke.

Dodik je u međuvremenu više puta prelazio granicu Bosne i Hercegovine radi putovanja u inostranstvo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button