Vijesti

Odgovor iz SDA: Nismo dolijevali ulje na vatru…

Svako antidejtonsko ponašanje podrazumijeva da je sankcionisana ona strana koja ruši Dayton i to je u ovom slučaju RS. Htjeli smo pokazati kakav su sve posljedice tog antidejtonskog djelovanja. Kao što je Schmidt uveo nekakve sankcije SNSD-u i US-u, mi smo pokazali da ima prostora i za ovakve poteze (pripajanje Brčko Distrikta Federaciji, op. aut.). Nismo dolijevali ulje na vatru, poručio je za Dan uživo na N1 šef Kluba zastupnika SDA u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, Mirsad Zaimović.

Potvrđen sastav Komisije za stručnu ocjenu za izdavanje urbanističke saglasnosti Zakona o gasovodu. Članovi Komisije će biti Ivan Topić, Munevera Ivković, Marijan Gelo, Vladislav Vavra i Veronika Galić. Zašto HDZ nije bio za ovakav sastav, ako su većina u komisiji Hrvati?

Mi smo dobili poziv za vanrednu sjednicu Kolegija koji je trebao biti priprema za vanrednu sjednicu Predstavničkog doma i očekivali smo da je to protokolarna stvar. Planirali smo glasati, ali smo tek na samoj sjednici shvatili da postoje problem unutar parlamentarne većine. Iako smo mi gurali Zakon o južnoj interkonekciji, ali ono što je iznio Bošković vrlo su ozbilje primjedbe. O tome treba da vodi računa parlamentarna većina. Moguće da je kašnjenje razlog nesuglasica. Da li je posjeta Nikšića SAD-u dala do znanja da nema promjena u američkoj politici prem Južnoj interkonekciji…? Sve u svemu, danas smo napravili korak koji smo trebali uraditi davno iako je nespretno urađen. Nije bilo razloga da se ovoliko odugovlači.

Zašto iz SDA nisu podržali dnevni red?

Mi smo imali razloga da se ponašamo osvetnički jer je parlamentarna većina srušila dnevni red na kojem smo trebali raspravljati o fiskalnim reformama i posjedicama uredbi Federalne vlade. Međutim to nije bio razlog. Tražili smo da se sjednica proširi sa zakonom koji se ticao boračkih populacija i naknada. Imali smo i prijedlog u dnevnom redu programa rada Vlade FBiH i onda smo neposredno pred sjednicu dobili da je povučen i da premijer Nikšić neće doći. Moram kazati da smo mi potencirali na sjednicama Parlamenta da je prošla jedna godina, 2024., da nismo imali Progam rada Vlade FBiH, da nismo imali Izvještaj o radu Vlade, kao i Izvještaj o izvršenju budžeta. Dakle, najbitniji dokumenti. Parlament je imenovao Vladu i kroz ove izvještaje vidio bi da li je bila uspješna. Zašto neko neće da raspravlja o izvršenju budžeta i da vidimo u šta se novac trošio?

Je li to pošteno prema udruženjima žena koje su došle u zgradu Parlamenta zbog izmjena Krivičnog zakona?

Mi smo s njima u stalnom kontaktu, koordiniramo aktivnosti s njima. Mi kao opozicija nismo dužni voditi računa da većina glasa za dnevni red.

Izmjene Zakona o doprinosima u FBiH usvojene su i u Domu naroda, njima bi se trebala smanjiti zbirna stopa za 13,25 posto. Zašto ova mjera, ako je već usvojena u oba doma Parlamenta FBiH, na snagu stupa tek 1. jula?

Svaka priča o olakšanju privrede se tumači kao pomoć onima koji voze skupe džipove. Mi smo u prošlom mandate, svi klubovi zastupnika, potpisali sporazum sa sindikatom da minimalna plata bude 1.000 marka i time smo iskazali svoj stav. Isto tako pozivam se na izjave Vlade FBiH kada su obećali da će sa prvim januarom 2024. spustiti porezna opterećenja sa 41 na 27 ili 28 posto. Čak su kazali da “ozbiljne radne grupe rade na tome”. Onda smo u oktobru dobili u parlamentarnu proceduru zakon o doprinosima koji je značio neki prostor od 400 maraka koje poslodavci mogu isplatiti radnicima bez plaćanja doprinosa. Nakon toga smo dobli od Vlade da se povlači taj zakon. 31. decembra dobili smo famoznu uredbu (o povećanju minimalne plate) za koju nije znao ni resorni minister, za nju su znali tri ili četiri člana Vlade. SDA i druge stranke su bili za povećanje minimalne plate, ali je Vlada FBiH svojim potezom napravila situaciju u kojoj postoji pravna nesigurnost. Ono što nas čeka nije optimistično. Sve što se dešava u Evropi stiže za dvije godine u BiH. Što se dešava sada evropskoj privredi možete zamisliti u kakvoj mjeri čeka Federaciju. Zbog svega toga i onoga što radi Dodik imamo pad investicija.

Zaključci sa sjednice Glavnog odbora SDA, koji je održan u petak, izaziva brojne reakcije, a na kojoj je, između ostalog, zatraženo pripajanje Brčko Distrikta Federaciji Bosne i Hercegovine. Jesu li politički neodgovorne ovakve poruke i da li dolijevaju ulje na vatru u aktuelnoj političkoj krizi u zemlji?

Kad je u pitanju politička odgovornost mislim da je SDA itekako pokazuje. Nama prigovaraju ljudi što šutimo u ovakvoj situaciji, da nedovoljno govorimo, a mi – zapravo – ne želimo da kupimo političke poene. Vjerujem da će institucije odraditi svoj posao i zaustaviti antidejtonsko djelovanje. Svako antidejtonsko ponašanje podrazumijeva da je sankcionisana ona strana koja ruši Dayton i to je u ovom slučaju RS. Htjeli smo pokazati kakav su sve posljedice tog antidejtonskog djelovanja. Kao što je Schmidt uveo nekakve sankcije SNSD-u i US-u, mi smo pokazali da ima prostora i za ovakve poteze (pripajanje Brčko Distrikta Federaciji, op. aut.). Nismo dolijevali ulje na vatru.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button