Konaković pisao ministrima EU i NATO-u, zvanično zatražio Dodikovo hapšenje

Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković, kako je i najavio, uputio je pismo svim ministrima vanjskih poslova zemalja Evropske unije, ali i generalnom sekretaru NATO-a Marku Rutteu pozvavši ih da poduzmu hitne mjere protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske.
Konaković je tako u pismu prvi put zvanično zatražio da snage EUFOR-a asistiraju prilikom hapšenja Dodika koji se uz Nenada Stevandića, predsjednika Narodne skupštine RS i Radovana Viškovića, premijera RS, podsjetimo, nalazi na centralnoj potjernici kao osumnjičeni za rušenje ustavnog poretka BiH.
“U svjetlu ovih dešavanja, očekujemo konkretnu pomoć EUFOR-a u izvršenju hapšenja gospodina Dodika. Njegovo prkošenje ustavnom poretku i prijetnje nasiljem ne predstavljaju samo unutrašnje pitanje, već i širu regionalnu sigurnosnu zabrinutost koja zahtijeva hitnu međunarodnu uključenost”, navedeno je u pismo koje je Konaković uputio visokoj predstavnici EU za vanjsku politiku i sigurnost Kaji Kallas, komesarki za proširenje Marti Kos, ministrima vanjskih poslova država članica EU, šefu NATO-a Marku Rutteu, a poslao ga je također i Predsjedništvu BiH.
Konaković na početku pisma gore pomenute zvaničnike upozorava na destabilizirajuće i antiustavne Dodikove poteze osvrćući se i na nedavni diplomatski skandal koji se desio u RS-u iz kojeg je protjerana njemačka ministrica Anna Lührmann kao nepoželjan gost. Konaković je, shodno tome, podsjetio da je Dodik tim potezom još jednom pokazao očigledno neprijateljstvo prema zajedničkim evropskim vrijednostima i institucijama
“Tokom nedavne posjete Banjaluci njemačke državne ministrice za Evropu i klimu Anne Lührmann, Dodik je izrekao prijetnje upotrebom sile, što je duboko alarmantan čin ne samo prema visokom zvaničniku države članice, već i prema Evropskoj uniji u cjelini. Ta djela prelaze sve diplomatske granice i moraju se tretirati s najvećom ozbiljnošću i ne smiju se zanemariti. Ta djela pokazuju spremnost ne samo da se podriva suverenitet Bosne i Hercegovine, već i da se zanemaruju međunarodni sporazumi i uzurpiraju državne nadležnosti. Dodikovo nezakonito postupanje nije samo diplomatski skandal, već i jasan pokušaj daljnje eskalacije situacije u BiH i udaljavanja zemlje od Evropske unije. Milorad Dodik je više puta djelovao kao destabilizirajuća sila unutar Bosne i Hercegovine i regiona Zapadnog Balkana”, naveo je Konaković.
Zatim je spomenuo i Dodikove bliske veze koje ima s Rusijom.
“Njegove bliske veze s Ruskom Federacijom i dosljedno potkopavanje državnih institucija jasno ga postavljaju kao ruskog opunomoćenika koji djeluje unutar evropskih granica. Njegovi postupci nisu samo unutrašnja politička retorika – oni predstavljaju direktan izazov strateškim interesima EU u regiji”, rekao je ministar vanjskih poslova BiH.
Zatim je pozvao sve da prepoznaju opasnost koju Dodik predstavlja i da djeluju.
“Neophodno je da, kao što smo već nebrojeno puta ranije naveli, prepoznate opasnost koju predstavlja kontinuirana prisutnost gospodina Dodika na javnoj dužnosti. Njegove prijetnje, secesionistički diskurs te opstrukcija euroatlantskog puta Bosne i Hercegovine i podrivanje državnih institucija zahtijevaju čvrst i jedinstven odgovor. Sada svi možete vidjeti jasne javne dokaze o njegovim postupcima koji prijete miru, stabilnosti i sigurnosti u Bosni i Hercegovini, a time i regiji Zapadnog Balkana”, dodao je.
Konaković je podsjetio i na prvostepenu presudu Dodiku koju mu je Sud BiH izrekao u februaru, a kojom je osuđen na godinu zatvora i šest godina zabrane obavljanja službene dužnosti.
“Za ostale optužbe, kao što su napad na ustavni poredak Bosne i Hercegovine, secesionizam i posebno korupciju, nije se prijavio nadležnom tužilaštvu koje ga goni. Time je postao bjegunac od pravde i na taj način svjesno krši načelo vladavine prava. Dopuštanje Dodiku da djeluje bez posljedica ne samo da potkopava pravnu i političku stabilnost zemlje, već također riskira slanje opasne poruke međunarodnoj zajednici o sposobnosti EU i EUFOR-a da održe mir i provedu pravne strukture i vladavinu zakona”, kazao je Konaković pozivajući EU da ne djeluje slabo po pitanju Dodika:
“Ako EU ne može provesti vlastita načela, posebno u pogledu vladavine prava, demokratije i teritorijalne cjelovitosti, riskira da se smatra slabom i neučinkovitom. Za EU, koja se ponosi promicanjem ovih vrijednosti na globalnom nivou, koje uistinu dijeli velika većina građana Bosne i Hercegovine, nedjelovanje bi ugrozilo međunarodni ugled EU. Moramo djelovati zajedno”, istakao je.
Zatim je pozvao na angažman EUFOR-a što smo već spomenuli na početku teksta.
“Također, očekujemo pojačan i koordiniran odgovor domaćih institucija koje moraju biti osnažene i podržane u održavanju vladavine prava, očuvanju ustavnog poretka i zaštiti demokratskog puta zemlje”, jasno je naveo Konaković.
Kao i u dosadašnjim medijskim istupima, Konaković je pomenuo i ulogu Srbije koju je, prema njegovom mišljenju, bitno ispitati te je u pismu pozvao da se to i učini.
“Nadalje, saznajemo da je Dodik u razgovoru s bliskim saradnicima tvrdio da djeluje uz odobrenje i saglasnost Republike Srbije. Iako ova izjava nije objavljena, njene su implikacije iznimno ozbiljne. Iz tog razloga očekujemo hitan i nedvosmislen odgovor srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića, ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića i ministra vanjskih poslova Marka Đurića o stavu Srbije o incidentu koji se jučer dogodio u Banjoj Luci te jesu li takve tvrdnje o političkoj podlozi na bilo koji način utemeljene u stvarnosti. (Dan ranije ministar unutarnjih poslova Republike Srbije Ivica Dačić, u društvu otvorenog nacionaliste srbijanske vlade Aleksandra Vulina, proslavio je dan MUP-a RS, iste policije koja nezakonito protjeruje njemačkog ministra iz Banjaluke)”, naveo je Konaković.
Na kraju pisma Konaković je dodao da je u pitanju vjerodostojnost EU kao i njena predanost miru, stabilnosti i vladavini prava na zapadnom Balkanu.
“Građani Bosne i Hercegovine i šire regije trebaju uvidjeti da se agresija i strano uplitanje neće tolerisati unutar Evrope. Snažno potičem Evropsku uniju i njene države članice da djeluju bez odgode”, zaključio je Konaković.