Helez: Tražim podršku PIC-a da se obračunamo sa državljanima Srbije koji podrivaju Ustav BiH…

Ministar odbrane Bosne i Hercegovine Zukan Helez izjavio je da Srbija nastavlja pružati zaštitu licima optuženim za ratne zločine u BiH.
Cijeli svijet zna da su najtraženiji svjetski ratni zločinci Radovan Karadžić i Ratko Mladić decenijama krili u Srbiji, kao što se i danas zna da Srbija javno krije 64 optuženika za ratne zločine u BiH te štiti osuđenika Milorada Dodika i optuženika Nenada Stevandića – rekao je Helez.
Zloupotreba dvojnog državljanstva
On je poslao pismo Visokom predstavniku u BiH Kristijanu Šmitu, zemljama članicama PIC-a, šefu Delegacije EU u BiH ambasadoru Luiđiju Soreki, komandantu NATO Štaba u Sarajevu brigadnom generalu Metju A. Valasu i komandantu EUFOR-a generalu Florinu-Marijanu Barbu.
U pismu je istakao da “Srbija po ko zna koji put zloupotrebljava institut dvojnog državljanstva i tzv. specijalne veze u zaštiti kriminalaca i ratnih zločinaca”.
Ministar unutrašnjih poslova Srbije u tehničkom mandatu Ivica Dačić izjavio je 27. marta da su Milorad Dodik i Nenad Stevandić državljani Srbije te da “međunarodne potjernice na koje se Bosna i Hercegovina poziva ne predstavljaju osnov za postupanje jer nisu prošle kontrolu o ispunjenosti uslova”.
Dačić je dodao da je “angažiranje Srbije spriječilo raspisivanje potjernice Interpola za predsjednikom manjeg bosanskohercegovačkog entiteta Miloradom Dodikom i predsjednikom Skupštine RS Nenadom Stevandićem”.
Milorad Dodik je potom saopštio da mu je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić potvrdio da je “Interpol odbio zahtjev Suda BiH za raspisivanje crvene potjernice za njim i Nenadom Stevandićem”.
Prema informacijama koje posjeduje Helez, “šezdeset četiri bivša pripadnika VRS-a, MUP-a RS-a i civilnih struktura vlasti RS-a optuženih za ratne zločine i genocid nalaze se u bjekstvu i skrivaju u Srbiji”.
Helez tvrdi da “Srbija dodjeljuje državljanstva zločincima kako bi ih zaštitila od krivičnog gonjenja i sakrila od pravde, jer ne izručuje svoje građane i istovremeno ometa suđenja u Srbiji”.
Najviše optuženih – devet – povezano je s zločinima protiv čovječnosti u vezi s genocidom u Srebrenici, a predvodi ih Milenko Živanović, bivši komandant Drinskog korpusa VRS-a.
– Dugogodišnji bjegunac pred rukom pravde je i Tomislav Kovač, nekadašnji komandant Štaba policijskih snaga i ministar unutrašnjih poslova RS. Njega optužnica, potvrđena pred Sudom Bosne i Hercegovine 18. januara 2018., tereti da je komandovao policijskim snagama koje su sudjelovale u genocidu u Srebrenici – naglasio je Helez.
Podsjetio je i na slučaj Milomira Savčića, protiv kojeg je Sud BiH 13. januara 2020. potvrdio optužnicu za pomaganje u genocidu u Srebrenici.
– Milomir Savčić je bio predsjednik Boračke organizacije RS-a i Sud mu je nakon potvrđivanja optužnice zabranio obavljanje te dužnosti – dodao je.
Šest osoba optuženih za teške ratne zločine u općini Prijedor također se krije u Srbiji, kao i po četiri optužena za zločine u Foči, Vlasenici, Sarajevu i Ključu.
– Duško Kornjača je u bjekstvu skoro deset godina i živi u Novom Sadu. Za njega je Aleksandar Vučić, aktuelni predsjednik Republike Srbije, rekao da nikada neće biti izručen BiH – napomenuo je Helez.
Optužnica protiv Kornjače, potvrđena 8. juna 2015., tereti ga da je “kao učesnik udruženog zločinačkog poduhvata, planirao i naredio progon nesrpskog stanovništva općine Čajniče” kao predsjednik Kriznog štaba, Skupštine opštine Čajniče i ministar odbrane u vladi SAO Hercegovine.
“Tražim podršku PIC-a”
Helez upozorava da Srbija primjenjuje istu taktiku zloupotrebe državljanstava i u slučajevima Dodika i Stevandića, koje potražuje Sud BiH.
– Srbija danas sa Rusijom i Mađarskom uvodi nove međunarodne standarde, a to je da štiti svoje državljane – kriminalce iz BiH, koji prijete državnim institucijama i javno zagovaraju sukob regionalnog karaktera – istakao je.
– Tražim podršku PIC-a da se na vrijeme i efikasno obračunamo sa srbijanskim državljanima koji podrivaju Ustav BiH i zloupotrebljavaju entitetske institucije – poručio je Helez.
Pozvao je članice PIC-a da podrže institucije BiH u odgovoru na odluku Interpola, ukazujući da je “Srbija od ranije poznata kao država koja zloupotrebljava sistem Interpola za raspisivanje potjernica”.
Na kraju je zaključio: “Cijeli svijet zna da su najtraženiji svjetski ratni zločinci Karadžić i Mladić decenijama krili u Srbiji, kao što i danas zna da Srbija javno krije 64 optuženika za ratne zločine u BiH te štiti osuđenika Dodika i optuženika Stevandića”.