Vijesti

Dodik iznad zakona: Pod potjernicom, putuje slobodno, Vučić aplaudira, a RS još bliže secesiji

Milorad Dodik, predsjednik entiteta Republika Srpska i lider Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), i dalje otvoreno prkosi institucijama Bosne i Hercegovine, uprkos zvaničnoj potjernici koju je protiv njega raspisao Sud BiH zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika i narušavanja ustavnog poretka zemlje.

Dodik, koji je pod istragom i optužen za napad na ustavni poredak BiH, bez ikakvih prepreka napušta teritoriju države i nastavlja aktivnosti koje se široko tumače kao pokušaji secesije Republike Srpske iz sastava Bosne i Hercegovine. Najnoviji primjer došao je jučer, kada je Dodik boravio u Beogradu na velikom mitingu podrške predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću, čime je još jednom demonstrirao svoj status „iznad zakona“ i nepostojanje vladavine prava u BiH kada je riječ o vrhu entitetske vlasti.

Politička pobuna protiv državnih institucija

Dodik je u posljednje dvije godine intenzivirao retoriku i aktivnosti koje mnogi stručnjaci za međunarodno pravo i analitičari ocjenjuju kao pokušaj de facto secesije Republike Srpske. Vlada RS-a pod njegovim vođstvom je otvoreno odbacivala odluke Ustavnog suda BiH, ignoriše zakonodavne i izvršne odluke na državnom nivou, te najavljuje donošenje entitetskog izbornog zakona, što je direktno kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Dodik i njegovi saradnici u NSRS-u donijeli su zakone kojima ne priznaju ovlasti Suda BiH, Tužilaštva BiH i Oružanih snaga BiH, a najnoviji potez je i najava referenduma o radu Ustavnog suda BiH — što bi moglo značiti početak formalne disolucije države.

Potjernica bez efekta

U julu 2023. godine, Tužilaštvo BiH podiglo je optužnicu protiv Milorada Dodika i v.d. direktora Službenog glasnika RS Miloša Lukića zbog neizvršavanja odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta, nakon što su entitetske vlasti nastavile da objavljuju zakone koje je Schmidt prethodno poništio. Sud BiH potvrdio je optužnicu, a nakon višestrukog izbjegavanja poziva suda, Sud je u oktobru izdao naredbu potjernicu za dovođenje Dodika.

Iako se radi o jasno definisanom krivičnom djelu u nadležnosti državnih institucija, nijedna sigurnosna agencija, uključujući Državnu agenciju za istrage i zaštitu (SIPA), nije provela naređenje. Dodik se bez problema pojavljuje na javnim skupovima, putuje po entitetu, ali i napušta granice BiH — bez ikakvih posljedica.

Juče u Beogradu – poruka bez straha

Na jučerašnjem skupu podrške Aleksandru Vučiću u Beogradu, Milorad Dodik bio je jedan od najistaknutijih gostiju. Njegovo prisustvo nosi višestruku poruku — domaćoj, regionalnoj i međunarodnoj javnosti. Prvo, jasno poručuje da ne priznaje pravosudne institucije Bosne i Hercegovine. Drugo, šalje poruku o bliskosti i političkom partnerstvu s vrhom vlasti Srbije, što dodatno destabilizuje odnose u regiji i otvara prostor za vanjski uticaj u unutrašnje stvari BiH.

Dodik se osim u Beogradu sastao i s ruskim predsjednikom Putinom, još jednom potvrđujući svoju orijentaciju ka Moskvi i antagonizam prema Zapadu.

Bezakonje i poruka nekažnjivosti

Izostanak reakcije pravosudnih i sigurnosnih institucija BiH na višemjesečno ignorisanje državnih zakona od strane Dodika šalje poraznu poruku o stanju vladavine prava. Iako formalno pod optužnicom i pod potjernicom, Dodik slobodno putuje, govori na javnim događajima, otvoreno najavljuje izdvajanje RS-a iz BiH, a sve bez ikakvih konsekvenci.

Pravosudni sistem BiH djeluje paralizirano, a ključne institucije ne funkcionišu u skladu s ustavnim obavezama, što dodatno podriva povjerenje građana u državu.

BiH pred testom opstanka

Milorad Dodik ne skriva svoje namjere. On više ne govori o autonomiji unutar Bosne i Hercegovine — već otvoreno najavljuje otcjepljenje. Dok međunarodna zajednica šalje upozorenja bez konkretnih poteza, a domaće institucije ostaju nijeme i nemoćne, BiH se suočava s najopasnijim izazovom od kraja rata.

Uprkos potjernici i teškim optužbama, Dodik ostaje na slobodi, aktivno radi na demontaži države i jasno pokazuje – sistem u Bosni i Hercegovini se urušava, a pred očima svih odvija se spora, ali sistemska secesija.

I pitanje koje ostaje jeste: Gdje su crvene linije – i ko će ih konačno povući?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button