Vijesti

Ambasada Srbije u SAD-u se “pere” nakon što su uz Rusiju označeni kao glavni Dodikovi jataci…

Nakon što je američka Helsinška komisija direktno prozvala Srbiju da, zajedno s Rusijom, pruža podršku Miloradu Dodiku u njegovim napadima na ustavni poredak Bosne i Hercegovine, Ambasada Srbije u SAD-u oglasila se saopćenjem koje se može protumačiti kao pokušaj opravdavanja i umanjivanja stvarne uloge Beograda u aktuelnim dešavanjima.

U saopćenju Ambasade navodi se da Srbija “čvrsto odbacuje bilo kakve optužbe ili nagovještaje” da djeluje protiv mira i stabilnosti u regionu, te da ostaje privržena Dejtonskom sporazumu, teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine i principima saradnje.
Ipak, te tvrdnje dolaze u oštroj suprotnosti s postupcima srbijanskog državnog vrha, oličenog u predsjedniku Aleksandru Vučiću, koji je u brojnim javnim nastupima otvoreno podržavao Dodika – čak i u momentima kada je on s pozicije predsjednika entiteta RS vodio direktne udare na institucije države BiH.

Ambasada ističe da Srbija “neupitno podržava teritorijalni integritet BiH”, ali odmah zatim naglašava i “važnost očuvanja svih elemenata Dejtonskog sporazuma, uključujući ustavne nadležnosti entiteta i prava konstitutivnih naroda”. Ova formulacija, u kontekstu stalnih pokušaja Dodika da uruši nadležnosti države i da entitet RS predstavi kao gotovo zasebnu državu, samo dodatno baca sumnju na stvarne namjere Beograda.
Saopćenje Helsinške komisije jasno imenuje odgovorne: “Dodikovo otvoreno neprijateljstvo prema ustavnom poretku BiH omogućeno je podrškom Rusije i Srbije i nespojivo je s budućnošću zemlje kao stabilne i prosperitetne članice Evropske unije”. U istom duhu pozivaju EU da slijedi primjer SAD-a i sankcionira Dodika i njegove saradnike, te upozoravaju Moskvu i Beograd da se suzdrže od daljnjeg destabiliziranja regije.
No, umjesto iskrene samorefleksije i preuzimanja odgovornosti za ulogu koju ima u regionalnim tenzijama, Ambasada Srbije pokušava relativizirati situaciju i skrenuti fokus na “pogrešne interpretacije” Dejtona i “potrebu za uravnoteženim pristupom”.

Upravo ta “uravnoteženost” je ono što najviše zabrinjava — jer dok Beograd balansira između izjava o miru i konkretne podrške Dodiku, Bosna i Hercegovina se suočava s najdubljom političkom krizom od rata.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button