Vijesti

Stručnjak za sigurnost poručio: Tri policajca nisu dovoljna da uhapse Dodika, ne treba potcjenjivati…

Potrebno je strpljenje, ozbiljna priprema, prikupljanje operativnih informacija. Nije ovo prvi put da se provode složene akcije, BiH ima kapacitete da to izvede, kaže on

Sud Bosne i Hercegovine je zatražio međunarodnu potjernicu za Miloradom Dodikom, predsjednikom entiteta Republika Srpska, i Nenadom Stevandićem, predsjednikom Narodne skupštine RS. Obje osobe su, kako tvrde iz pravosuđa, nedostupne organima gonjenja, a uprkos raspisanoj centralnoj potjernici, napuštale su BiH. Interpol je zahtjev zaprimio i proslijedio sjedištu u Lyonu koje će, kako kaže kriminolog i stručnjak za sigurnost Sandi Dizdarević za N1, u roku od tri dana donijeti odluku. Dodaje da je, prema svim dostupnim informacijama i argumentaciji Suda BiH, vrlo izvjesno da će crvena potjernica biti izdata.

Dodik je najavio da će se ove sedmice vratiti u BiH, no još se ne zna kada i kako. Ako granicu pređe ilegalno, postoji mogućnost hapšenja, ali se ne isključuje ni opcija bijega – prije svega u Mađarsku, gdje su, kako kaže Dizdarević, utočište već našli oni koji su činili slična krivična djela. Druga, ozbiljnija destinacija, ako bi se odlučio za dugoročan bijeg, bila bi Rusija, koja, smatra Dizdarević, već duže vrijeme koordinira njegove političke poteze. Treći scenarij, iako najmanje vjerovatan, jeste da se Dodik pojavi pred Sudom BiH, gdje mu je već određen pritvor.

Kada je riječ o hapšenju, nadležnost je jasna – jedina agencija koja po naredbi Suda BiH može sprovesti ovu akciju je Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA). Iako se ranije spominjalo da su i entitetske policije ovlaštene, to jednostavno nije tačno, naglašava Dizdarević. SIPA može, doduše, zatražiti asistenciju drugih policijskih agencija – uključujući Direkciju za koordinaciju policijskih tijela, FUP i kantonalne MUP-ove. Međutim, ovakve akcije moraju biti pažljivo planirane – ne samo zbog sigurnosnih rizika, već i zbog kompleksnosti zaštite koja prati Dodika.

– Iako postoje brojni pritisci za hapšenje dobro je da osobe koje rade na ovim poslovama ne planiraju i ne reaguju emocionalno već isključivo profesionalno i po pravilima struke. Nije jednostavno poslati nekoliko desetina i stotina ljudi da uhapse osobe oko kojih postoji nekoliko prstenja zaštite. Znamo da su naoružani, međutim, prije ili kasnije ta operativna i taktična radnja će se morati desiti ukoliko naravno ne budu implementirani scenariji bjekstva, rekao je Dizdarević

Na pitanje da li će doći do hapšenja, Dizdarević je jasan – hoće. “Pitanje je vremena. Potrebno je strpljenje, ozbiljna priprema, prikupljanje operativnih informacija. Nije ovo prvi put da se provode složene akcije, BiH ima kapacitete da to izvede”, kaže on.

U međuvremenu, Dodik je ponovo pod istragom – ovaj put zbog kupovine vile na beogradskom Dedinju. Riječ je o istrazi koja se vodi zbog sumnji u pranje novca i organizovani kriminal, a koja se, kako tvrdi Dizdarević, razvlačila godinama zbog nedostatka saradnje Srbije. Poziv da se pojavi kao osumnjičeni već je upućen, ali nema indicija da će se Dodik odazvati. Istragu vodi Tužilaštvo BiH, a ona uključuje i druge osobe iz Dodikovog kruga.

– Prije nekoliko dana sam ukazao na to da prvostepena presuda Dodiku je predstavljena kao politički progon, međutim, ona je bila okidač za nešto što je trebalo uslijediti prije nekih 10 godina, a tiče se organizovanog kriminala i pranja novca Dodika i osoba oko njega, rekao je

U međuvremenu, zabilježeni su i ozbiljni propusti na granici. Vozila Vlade RS su, prema informacijama iz Granične policije BiH, prešla prijelaz Rača bez kontrole. Dizdarević tu situaciju naziva simptomom slabosti državnih institucija, napominjući da bi već trebalo biti formiran krizni štab u kojem bi bili uključeni svi relevantni organi – od OSA-e, preko MVP-a do Tužilaštva. “Ako znamo da je mogao preći granicu, zašto nisu pojačani granični prijelazi?” pita se on.

Prelazak te granice je teško komentarisati zbog nedostatka objektivnih dokaza, međutim, na osnovu onog što smo mogli čuti postavlja pitanje da li su jedan, dva ili tri policajca dovoljna da uhapse Dodika. Hipotetički posmatrano, mislim da nisu mogli, a i da su krenuli mislim da bi posljedice bile katastrofalne. Ako imamo institucije na nivou BiH koje nisu odmah realizovale hapšenje, zašto onda očekuju da to urade jedan ili dva policajca na granici BiH, dodao je.

Na kraju, Dodikovo obezbjeđenje je organizovano kao kod šefova država – profesionalci MUP-a RS, sa jasnim protokolima, rutama i naoružanjem. “Ne treba potcjenjivati osiguranje Dodika jer je riječ o vrhunskim profesionalcima koji ga više od 15 godina čuvaju i riječ je o jednom jakom sigurnosnom prstenu. Ako se Dodik odlučio vratiti preko Rače, to je bio rezultat procjene sigurnosnog rizika. Nažalost, takve procjene nisu rađene na nivou BiH”, zaključuje Dizdarević za N1.

U narednim danima će se vidjeti hoće li BiH doista primijeniti zakon jednako na sve, ili će Dodik još jednom uspjeti izbjeći odgovornost.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button