Vijesti

ŠTA SE IZA BRDA VALJA: Netanyahuova pratnja u Washingtonu otkriva njegove namjere

U subotu je Netanyahuov ured objavio imenovanje Eyala Zamira za načelnika Generalštaba izraelske vojske umjesto Herzija Halevija, koji je podnio ostavku 21. januara zbog neuspjeha od 7. oktobra 2023. godine.

Posjeta izraelskog premijera Benjamina Netanyahua Sjedinjenim Američkim Državama, dvije sedmice nakon što je američki predsjednik Donald Trump službeno preuzeo dužnost i kada je na snazi sporazum o prekidu vatre u Pojasu Gaze, od velike je važnosti.

Politički analitičar Ihab Jabareen smatra da to što su u Netanyahuovoj pratnji izraelski ministar strateških poslova Ron Dermer i novi načelnik Generalštaba vojske Eyal Zamir ima značajne implikacije i poruke koje otkrivaju njegove namjere za naredni period.

Prema navodima izraelskih medija, Netanyahu je postavio Dermera na čelo izraelskog pregovaračkog tima s posrednicima i Hamasom u vezi s drugom i trećom fazom sporazuma o prekidu vatre i razmjeni zarobljenika.

U subotu je Netanyahuov ured objavio imenovanje Eyala Zamira za načelnika Generalštaba izraelske vojske umjesto Herzija Halevija, koji je podnio ostavku 21. januara zbog neuspjeha od 7. oktobra 2023. godine.

Ratni i vojni planovi
Odlaskom u pratnji ova dva čovjeka, Netanyahu želi poslati poruku da ima „nove ratne i vojne planove koji mogu promijeniti trenutnu situaciju“, posebno slike koje dolaze iz Gaze s ceremonije predaje izraelskih zarobljenika, navodi Jabareen.

Jabareen je, također, izrazio uvjerenje da Netanyahu želi reći da ima novog načelnika Generalštaba u čije vojne sposobnosti ne sumnja, „prebacujući time odgovornost za ono što se dogodilo na prethodni vojni nivo“.

Prema riječima Jabareena, Netanyahu je svjestan da će predstojeći pregovori biti između njega i američke administracije, ističući da je Dermer dobro prihvaćen među republikancima i da je dobar u komunikaciji s njima.

Istakao je da Netanyahu ne izbjegava pitanje palestinskih zatvorenika nakon puštanja izraelskih zarobljenika, ali pretpostavlja da će se kretati oko pitanja nevidljivih javnosti, kao što je humanitarni protokol, kako bi kupio vrijeme.

Istraživač političkih i strateških pitanja Saeed Ziad rekao je da se Izrael ne pridržava humanitarnog aspekta sporazuma o prekidu vatre u Gazi jer nije dozvolio ulazak vozila hitne pomoći i teške opreme, niti je bolnice, zdravstvene centre i druge potrebne resurse učinio pristupačnim.

Problemi u pregovorima
Ziad je izrazio uvjerenje da Izrael želi u Pojasu Gaze napraviti okruženje koje nije pogodno za život i to uzeti kao osnovu za pregovore o drugoj fazi, umjesto da se oslanja na ono što je ranije postignuto.

Očekuje da će se na predstojećem pregovaračkom stolu, krcatom dosijeima, pojaviti nekoliko problema, uključujući razmjenu zarobljenika, što bi Netanyahua dovelo u neugodnu situaciju pred Amerikancima, posebno jer je Hamas posvećen sporazumu.

Netanyahu, koji je u nedjelju otputovao u Washington, rekao je da će u utorak razgovarati s Trumpom u Bijeloj kući o „nekim kritičnim pitanjima“, uključujući pregovore o Gazi i Hamasu te povratak svih izraelskih zarobljenika iz Gaze.

Dopisnik portala Axios javio je da su pregovori o drugoj fazi sporazuma o razmjeni zarobljenika trebali biti nastavljeni danas, u ponedjeljak, ali je Netanyahu odlučio ne poslati pregovarački tim u Katar dok se ne sastane s Trumpom.

Sporazum o prekidu vatre između palestinskog otpora i izraelske okupacije stupio je na snagu 19. januara. Njegova prva faza trajat će 42 dana, tokom kojih će početi pregovori o drugoj i trećoj fazi uz posredovanje Katara, Egipta i Sjedinjenih Američkih Država, prenosi Al Jazeera.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button