Ministar Hrnjić poručio poslodavcima: Deset godina ste imali vremena da podignete minimalnu platu, niste to uradili…
Kemal Hrnjić (NiP), ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarsta na svom Facebook profilu branio je odluku Vlade FBiH da neto minimalnu platu u ovom entitetu od 1. januara poveća na 1.000 KM.
– Od danas 01.01.2025.godine za 270 hiljada porodica u Federaciji BiH je ipak lijep dan jer će od danas u ova domaćinstva dolaziti nešto više novca nego je to bilo do sada.
Stidit ćete se izgovorenog
Nadam se da su se emocije već malo smirile nakon usvajanja odluke i ja ću ovu priliku iskoristiti da čestitam svim radnicama i radnicima u Federaciji BiH na koje se ova mjera odnosi.
Naravno ima jako puno argumenata i ZA i PROTIV i dobro je da se svi uključimo u konstruktivnu debatu, ali samo bez uvreda i teških riječi jer bi se neki mogli stidjeti izgovorenog kad ova mjera pokaže prave rezultate.
Imam obavezu da se javno oglasim po pitanju ove mjere čisto da se zna moj stav po ovom pitanju jer sam se nekada kao predstavnik poslodavca, a danas kao član Vlade FBiH i ESV-a FBiH , zalagao za ovakvu mjeru i ponosan sam što sam ostao dosljedan sebe i onog što sam radio u protekle dvije decenije.
Još u Decembru 2019.godine sam se kao menadžer jedne kompanije u BiH obavezao pred Savezom sindikata BiH da će u toj kompaniji biti minimalna plata 1000 KM. To je bilo prije 5 godina.
Razumijem zabrinutost poslodavaca, ali se ne mogu složiti sa njihovom politikom gdje se zaustavljanje povećanja plaće na 1000 KM smatra jednim od njihovih najznačajnijih postignuća. Zbog njihove reakcije sad mi je jasno zašto prethodni saziv Vlade FBiH nije imao hrabrosti za ovakve odluke. Gospodo moje pitanje je zašto zadnjih 10-tak godina niste povećavali “minimalac” za barem po 50 KM godišnje i sada ne bismo sigurno raspravljali o ovoj temi. NISTE!!!
Potrebna nam je sveobuhvatna porezna reforma i pozivam sve da istu ubrzamo, ali isto tako Vlada FBiH je najavila stavku u Budžetu za 2025. godinu kao pomoć poslodavcima do usvajanja seta fiskalnih zakona.
Iznio i podatke
A sad malo podataka:
Danas u Federaciji BiH posluje više od 25.000 privrednih društava što predstavlja povećanje u zadnjih 5 godina za više od 1.500 društava.
Preko 50% društava dolazi iz samo dvije oblasti, Prerađivačka industrija i Trgovina.
Sa danom 31.10.2024.godine u FBiH zaposleno ukupno 551.291, a od toga oko 120.000 prima najnižu plaću, a čak 270.000 zaposlenika prima plaću manju od 1.000 KM.
Ova privredna društva su u 2023. godini ostvarila prihod u iznosu 69,4 milijarde KM što je za 1,4 milijarde KM više u odnosu na 2022.godinu, a čak 23 % više u odnosu na 2021.godinu.
Preko 17.000 poduzeća posluju sa dobiti koja je u 2023.godini iznosila 5,3 milijarde KM, profitna marža 7,6 %. Ako uzmemo neto dobit iz 2018.godine koja je iznosila 1,87 milijardi KM???
Profit po jednom zaposleniku u 2022. godini iznosio je 10.788 KM, a 2018. godine 5.244 KM što je povećanje za 107%.
Djelatnosti koje ostvaruju najveću dobit su redom: Trgovina i Prerađivačka industrija.
Udio plata zaposlenika u ukupnim rashodima:
Privredna društva sa privatnim kapitalom 12,2%
Privredna društva sa javnim kapitalom 31,8%
Vlada FBiH je u dva navrata pružila šansu poslodavcima da pomognu svojim uposlenicima bez dodatnih nameta. Ovom odlukom obuhvaćeno je samo 230.000 radnika u FBiH za što su poslodavci izdvojili ukupno 99 miliona KM. Čak dvije trećine poduzeća koji su ispoštovali odluku su iz javnog sektora, a samo jedna trećina privatni sektor.
Nova odluka procjenjuje se “teška” je oko 110-120 miliona KM, je li to velika razlika u odnosu na ovih 99 miliona KM, a gledajući u prethodne podatke o prihodima, profitima i vrijednosti imovine? Pitam sve nas?!
Istina je ima poduzeća koja posluju s gubitkom i trebamo i moramo im pomoći.
Vjerujem da će mjera u mnogome pomoći da se dobar dio prihoda iz “sive zone” vrati u legalne tokove. Time će dodatno ojačati budžeti na svim nivoima.
Znam da će poslodavcima ova odluka donijeti nove izazove i sa uposlenicima koji imaju primanja iznad 1000 KM, ali vjerujem da se u zajedničkom dijalogu mogu iznaći adekvatna rješenja.
U komentarima mjere niko ne spominje da će Vlada FBiH za 2024. godinu upravo privatnim društvima kroz samo dva ministarstva (FMPViŠ i FMRPiO) doznačiti više od 200 miliona KM-a, a tu čak ne računam ministarstva rada i socijalne politike, povratnika, turizma i okoliša, kulture i sporta itd… Niko se nije oglašavao prijedlogom “ne dajte im pare propast će Federacija”