Lagumdžija: Nažalost, Srbija je propustila priliku za suočavanje sa prošlošću i istinsko pomirenje…
Pred Vijećem sigurnosti UN-a u New Yorku, na 9.805 sastanku, danas je prezentovan 25. Izvještaj o napretku Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove. Sastanku su prisustvovali i predstavnici naše zemlje, Hrvatske, Ruande, te ministrica pravde Srbije Maja Popović, a koji su također pozvani da govore. Predsjednica Mehanizma, sutkinja Graciela Gatti Santana, izrazila je duboku zahvalnost Vijeću za podršku.
Važni temelji
– Mehanizam i dalje ima značajan posao u vezi sa preostalim mandatnim funkcijama, s obzirom na njihov neviđeni opseg. Aktivnosti će se nastaviti i u bliskoj budućnosti, poručila je sutkinja Gatti Santana.
Istakla je da Mehanizam trenutno nadzire kazne 41 osobe u 11 zemalja i na dva kontinenta. Još tri osuđene osobe nalaze se u Pritvorskoj jedinici u Haagu i čekaju na prebacivanje, a tri su na uslovnom prijevremenom puštanju na slobodu.
Naglasila je i da je slučaj Jojić i Radeta na čekanju gotovo deset godina zbog nedostatka saradnje Srbije u hapšenju i premještanju optuženih, što je “najnesretnija stvar na koju je Vijeće skrenulo pažnju u više navrata”.
– Spremni smo završiti posao i ispuniti vaše obećanje Ruandi i državama bivše Jugoslavije da će pravda biti zadovoljena, naglasila je predsjednica Mehanizma, podvukavši potrebu za vladavinom prava.
– Može se očekivati da će prijenos slučaja protiv Šešelja u Srbiju biti završen u bliskoj budućnosti, kako bi on tamo mogao biti izveden pred sud. To je u skladu sa smjernicama ovog vijeća, da države članice trebaju preuzeti odgovornost za postupke zbog nepoštovanja suda, podvukao je tužitelj.
Posebno se osvrnuo na pitanje nestalih, te naglasio da je od oko 42.000 nestalih, 30.000 pronađeno i identificirano.
– Nažalost, to također znači da 12.000 porodica još ne zna sudbinu voljenih, objasnio je tužitelj i naglasio da će se potraga za nestalim osobama u Ruandi i na području bivše Jugoslavije nastaviti.
Posebno se osvrnuo na srebrenički genocid, naglasivši da je Ured imao i ključnu ulogu u prošlosti, u procesu lociranja i ekshumacije masovnih grobnica u Srebrenici i drugdje.
– U 2024. zaprimili smo više od 400 zahtjeva za pomoć. Oni su došli iz 14 država članica, uključujući Ruandu i zemlje bivše Jugoslavije, upozorio je tužitelj.
Naglasio je da je perspektiva država članica da posao nije obavljen i da treba postići još više pravde. Na prostoru bivše SFRJ nekoliko hiljada osumnjičenih još treba biti istraženo, tamo gdje je to opravdano, i procesuirano. Za 500 osumnjičenih predmete treba prenijeti iz BiH u druge zemlje regiona.
Prof. dr. Zlatko Lagumdžija, stalni predstavnik BiH pri UN-u u New Yorku, izrazio je zahvalnost sutkinji Gatti Santana i tužitelju Brammertzu na podnesenom izvještaju.
Negiranje se nastavlja
– Kako je sutkinja Gatti Santana istakla u jednoj od ranijih izjava, proces pravde se ne završava pitanjem pravosnažne presude, rekao je prof. dr. Lagumdžija.
Upozorio je na konstantno negiranje genocida u Srebrenici i počinjenih zločina. Upozorio je i na problem bjegunaca, osumnjičenih za genocid i ratni zločin. Naglasio je da se oni kriju, da su zaštićeni, a čak se i slave kao heroji.
– Potrebna je pravda i priznanje da bi se postiglo pomirenje. Nažalost, naši susjedi, Srbija, propustili su priliku za suočavanje sa prošlošću i istinsko pomirenje, podvukao je prof. dr. Lagumdžija.
Naglasio je da je genocid u Srebrenici bio genocid, što je i dokazano.