„Istraga sedmice“: Bosna i Hercegovina je izgubila kredibilitet, Nešić ne može ostati ministar
Kraj je godine i vrijeme je za analizu ove koju ispraćamo. Tako je i Avdo Avdić u ovosedmičnom izdanju emisije „Istraga sedmice“ s gostima proanalizirao 2024 godinu
U stdiju hayata pridružili su mu se kolegica Amra Vrabac iz Novinske agencije „Patria“, Seadom Numanovićem iz politički .ba, te vanjskopoitički analitičari Haris Imamović i Jasmin Mujanović. Pregled godine počeli smo od njenog kraja i hapšenja Nenada Nešića te bijega zamjenika direktora SIPA-e, koji se još krije u Hrvatskoj:
„Čini se da bi onaj koji je provukao Nešića kroz iglene uši, kako je to svojevremeno rekao Elmedin Konaković, sad trebao odgovarati, jer su se te iglene uši, izgleda, svezale na mašnu. Ne prestajemo se brukati jer je u trenucima kada potpisujemo ugovor s FRONTEX-om ministar sigurnosti uhapšen i pitanje je hoće li i kada moći prijeći ijednu granicu. Bosna i Hercegovina je izgubila kredibilitet i na potezu je Vijeće ministara, jer, kako god se ovaj slučaj završio, Nenad Nešić ne može više ostati u Vijeću ministara“, na početku je vrlo oštra i eksplicitna u odnosu na ovo hapšenje Amra Vrabac, dok Sead Numanović misli da je ovo hapšenje posljedica „obračuna starih neprijatelja“:
„Ovo je posljedica obračuna starih neprijatelja, Milorada Dodika i Nenada Nešića, jer ono što je Dodik javno govorio 2015, sada je Tužilaštvo iznijelo kao jedan od dokaza zbog kojih je Nešić u pritvoru. Naravno, sramotno je da je jedna ovakva ličnost ministar sigurnosti, ali u ovakvom trenutnom sistemu koji vlada u Bosni i Hercegovini nažalost ni bolji ni gori, a vjerovatno ni prvi ni posljednji. Bojim se da smo s ovakvom kadrovskom politikom u vlastima Bosne i Hercegovine svi taoci jednog ipak neodrživog stanja“, komentariše ukupnu političku klimu i odnose Numanović.
U očekivanju preuzimanja novog mandata predsjednika SAD-a Donalda Trumpa, pitali smo političkog analitičara Jasmina Mujanovića kakve se implikacije i posljedice mogu očekivati za zemlje Zapadnog Balkana i Evropu u cjelini:
„U posljednjih nekoliko dana svjedočili smo Trumpovim izjavama u vezi s Kanadom, Panamom i Grenlandom i, ukoliko se to nastavi, možemo očekivati haos. U tom smislu naša jedina nada kada govorimo o BiH i Zapadnom Balkanu je u tome što nećemo biti u nekom posebnom fokusu i u tom smislu možemo očekivati i neke manje pozitivne vijesti poput one da Richard Grenell ipak nije imenovan za državnog sekretara SAD-a. Jedina opasnost po BiH je u toma da Trump ostane iskren u svojoj namjeri da SAD izvadi iz NATO-a. U tom slučaju to bi zaista imalo loše posljedice po Bosnu i Hercegovinu“, pesimistično ocjenjuje najavljeni početak nove Trumpove vladavine SAD-om i posljedicama po cijeli svijet, uz ključnu nadu da će u tom djelovanju BiH ipak ostati izvan radara, dok će se, možda, u smislu poslovnih interesa više tretirati Srbija.
Mislim da je, prije nego dođe nova administracija, važno i kako će ova administracija završiti, jer su upravo oni započeli neke procese, posebno u odnosu na Južnu interkonekciju“, potvrđuje Haris Imamović svoju ocjenu da odlazeći američki ambasador Murphy, što je javna tajna u diplomatskim krugovima, želi da se zakon usvoji u oba doma te da i dalje ohrabruje pravosuđe, jer ono ne može bez toga da se završi proces s Dodikom. Mislim da ipak treba sačekati šta će se desiti do kraja rada ove administracije, pri čemu bi bilo odlično da oba doma Federalnog parlamenta usvoje zakon o Južnoj interkonekciji i da se završi proces Dodiku, jer bi to značilo i novi temelj za novu administraciju“, potvrđuje Imamović, dodajući da nije potpuno izvjesno da Trump može izvesti sve što najavljuje, dodajući da je za nas možda najbolje da se održi kontinuitet odvajanja Evrope od Rusije.
Pogledajte cijeli razgovor i saznajte kako naši sagovornici vide godinu koja je na isteku, ali i koje procese možemo očekivati u novoj 2025. godini.