Burno u New Yorku: Vučićeva ministrica spominjala Izetbegovića, Orića, Rusija traži da Mladića prebace u Srbiju…
U Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija jučer je održana redovna polugodišnja rasprava o Međunarodnom rezidualnom mehanizmu za kaznene sudove (IRMCT). Članove Vijeća sigurnosti brifirali su predsjednica IRMCT-a, sutkinja Graciela Gatti Santana i glavni tužilac IRMCT-a Serge Brammertz.
Graciela Gattui Santana rekla je da su slučajevi “Jojić i Radeta” otvoreni skoro deset godina, a sve zbog nedostatka saradnje Srbije u hapšenju i prebacivanju optuženih.
– To je jedan od najgorih slučajeva nesaradnje sa sudom – rekla je Gatti Santana.
Brammertz je rekao da se može očekivati da će u skoroj budućnosti biti dovršeno prebacivanje slučaja protiv Vojislava Šešelja u Srbiju, kako bi on tamo mogao biti izveden na suđenje. To je u skladu sa smjernicama ovog vijeća da države članice trebaju preuzeti odgovornost za postupke zbog nepoštivanja međunarodnog suda.
– Primarna djelatnost mog ureda i dalje je pružanje pomoći našim nacionalnim partnerima, istraga i procesuiranje teških međunarodnih zločina počinjenih u Ruandi i bivšoj Jugoslaviji. I jasno je da i danas države članice trebaju našu pomoć više nego ikada prije. U 2024. moj je ured primio više od 400 zahtjeva za pomoć, što je najveći broj koji smo ikada primili u jednoj godini – rekao je Brammertz.
– Crna Gora je zatražila značajno jačanje saradnje s mojim uredom kako bi se podržala njihova istraga i procesuiranje ratnih zločina. Dio naše saradnje je pružanje pomoći našim crnogorskim partnerima u osjetljivoj istrazi teških zločina, uključujući seksualna nasilja počinjena u Bosni i Hercegovini.
Neke države i dalje provode politiku pružanja utočišta za osumnjičene ratne zločince da ne budu izručeni i krivično gonjeni. Zločinci su pobjegli na četiri strane svijeta, a mnoge države članice igraju važnu ulogu u procesu odgovornosti – dodao je Brammertz.
Rusija je kritikovala rad Mehanizma, kao što se i očekivalo, uz konstataciju da su Nacionalni sudovi “savršeno” sposobni obavljati taj posao. Kritizirala je ICTY zato što je najveći broj Srba optužen i osuđen za ratne zločine.
– Nesrbi su oslobađani. Ukinute su presude Gotovini i Haradinaju (…) 85 posto suđenja je bilo protiv Srba. Ratko Mladić je teško bolestan. Njegovo zatvaranje je nehumano. Treba ga prebaciti u Srbiju da okonča kaznu – kazala je predstavnica Rusije na Vijeću sigurnosti.
SAD se zahvalio predsjednici i tužiocu.
– Prije 30 godina Vijeće sigurnosti je ustanovilo ICTY, prvi takav tribunal nakon Nirnberga i Tokija. Posao nije okončan. Slučajevi “Jojić i Radeta” su otvoreni (…) Nacionalni sudovi sada imaju odgovornost, pozdravljamo Brammertzov rad, koji je ključan za preuzimanje slučajeva. Zločinci ne smiju imati sigurnono utočište. Negatori genocida su posebna opasnost po svako društvo – poručili su.
Maja Popović, ministrica pravosuđa Srbije, rekla je kako Mehanizam nema nikakvog opravdanja za daljnje postojanje.
– Srbija je spremna preuzeti preostale slučajeve. Mi dajemo garanciju za pošteno suđenje. Tražimo da osuđeni za ratne zločine budu prebačeni u Srbiju na daljnje izdržavanje kazne. I Srbi su bili žrtve. U Hrvatskoj se samo Srbima sudi. U Hrvatskoj se ne kažnjavaju oni koji su činili zločine nad Srbima. Slična je situacija u BiH. Sudstvo je u Srbiji nezavisno.
Zašto ni ICTY ni Mehanizam nisu, osim kritika Srbiji i Republici Srpskoj da daju imena ulicama po ratnim zločincima, ništa prigovorili Hrvatskoj zato što tamo ima ulica s imenom Franje Tuđmana. Ni on ni Izetbegović nisu optuženi na haškom tribunalu. Za zbivanja u Srebrenicu Srbima je nametnuta kolektivna krivnja, a mnogo je Srba patilo, Naser Orić je oslobođen … Haradinaj i Gotovina, također – rekla je Popović.
Ivan Šimonović, ambasador Hrvatske u UN-u, rekao je da Hrvatska snažno podržava rad Mehanizma.
– Srbija odbija priznati sudske činjenice, kao i neki stalni predstavnici Vijeća sigurnosti (Rusija) – rekao je Šimonović.
– Oni negiraju genocid počinjen u Srebrenici. Srbija je bila agresor na Hrvatsku, BiH i Kosovo. Ne smijemo zaboraviti ko je počinio najviše zločina. Franjo Tuđman je branio svoju zemlju dok je Slobodan Milošević odgovaran za agresiju. To je razlika. Miloševićevi ljudi su još na vlasti u Srbiji. Ovakvi stavovi destabiliziraju regiju. Zato smo bili sponzori Rezoucije o genocidu u Srebrenici za koju se nadamo da će doprinijeti pomirenju. Nadamo se da će svi s Balkana otići u Evropsku uniju. Mi smo potpuno predani saradnji s Mehanizmom. Naša saradnja s BiH o sudskim procesima, traženju svjedoka i dokumentacije oko ratnih zločina se nastavlja. Imali smo nedavno sastanak u Sarajevu. Nažalost, za razliku od naše saradnje s BiH, sa Srbijom nemamo saradnju. Naš je prioritet pronaći više od 1.700 nestalih iz ratnog perioda – rekao je Šimonović.