Vijesti

BiH nazivaju kvazidržavom – Rusija širi (maligni) uticaj: Evo šta sada namjeravaju da urade

Stručnjaci smatraju da bi dopisništvo RT-a moglo ugroziti evropski put BiH

Kad je u decembru prošle godine Darinka Petrović, tadašnja novinarka Alternativne televizije, kazala Putinu tokom njegove godišnje konferencije za novinare da u BiH ne postoje ruski mediji, on je odgovorio da će kontaktirati kolege koji će se potruditi da nešto učine.

RT kanal na srpskom jeziku (Russia Today) još uvijek ne postoji, ali je urednica Margarita Simonyan ispunila svoje obećanje da će novinarki Petrović približiti ruske medije. Tako je u oktobru 2024. godine ova novinarka na svom Facebook profilu objavila da se približila ruskoj televiziji, odnosno da je postala zaposlenica RT-a Balkan. Krajem tog mjeseca na balkanskom web servisu RT-a objavljeni su i njeni prvi tekstovi.

Početkom novembra u pripremanju ovih sadržaja pridružila joj se i novinarka Anđelka Marković. Od tada do danas njih dvije objavile su više od 40 različitih članaka, u kojima su obrađene dnevnopolitičke i teme iz kulture i religije.

Negiranje genocida
U njihovim tekstovima promoviše se rad ruskih institucija i političkih predstavnika, kao i njihova saradnja s političkim strukturama u Republici Srpskoj i predsjednikom entiteta Miloradom Dodikom.

Često u tekstovima šire antizapadni osjećaj, u kojima se NATO, EU, visoki predstavnik i američki ambasador u BiH predstavljaju kao nepoželjni ili neprijatelji RS-a, dok se Rusija predstavlja kao veliki saveznik. Neki od članaka obrađivali su i teme o osuđenim ratnim zločincima, te su iskorišteni za novo negiranje genocida u Srebrenici, dok je u drugima negirano postojanje BiH, koja je nazvana “kvazidržavom pod protektoratom” i “bolesnikom na respiratoru”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button