Saša Grbić (SDP) žestoko uzvratio na kritike…
Narodna skupština Rs-a je usvojila Zakon o izmjenama zakona o sprovođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika BiH, kojima je iz sintagme “nacionalni spomenici Bosne i Hercegovine” izbrisana Bosna i Hercegovina.
Šef Kluba poslanika SDP BiH u NSRs Saša Grbić tvrdi da se radi o blaćenju SDP-a, jer su poslanici glasali za izmjene, te kako je razlog izmjena potreba usklađivanja ovog zakona sa Aneksom 8. Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH.
U odredbama člana kojim se vrši definisanje termina korištenih u postojećem zakonu, pored riječi: “nacionalni spomenik” su dodane riječi “Bosne i Hercegovine”, što je bilo suprotno čl. 4. i 6. Aneksa 8. Mirovnog sporazuma, navodi se u objašnjenu te dodaju da se ova stranka “uvijek zalagala za poštivanje Dejtonskog mirovnog sporazuma i osuđivala svako njegovo kršenje”.
Poručuju da su se prema Dejtonu uvijek odnosili kao “paketu propisa”.
“Nigdje se nije spominjala BiH, radi se o nacionalnim spomenicima, ne vidim da smo na neki način ugrozili ono za šta se borimo. Jasno je ko stoji iza ovoga. Također, kada je bilo pitanje Zakona o o himni, grbu i zastavi mi smo imali izlaganje, a Ramiz Salkić (SDA) nije bio niti je tražio da se zakon povuče dan ranije s dnevnog reda (kada je bio prisutan), što smo mi tražili. Pored toga smo i glasali protiv njega. Salkić nije bio tu, već je iskoristio momenat da skrene svoju sramotu i nepoštivanje države, da na ovakav način ispinuje priču. Niko nije zakon ni Dejton pročitao, nismo ga mi pisali”, naveo je Grbić.
Kako kaže, ne može se “Dejton posmatrati kao švedski sto” te da se mora poštovati dosljedno, bez pojedinačnih tumačenja.
Naveo je i kako SDP-ovi zastupnici nisu saglasni sa svim dijelovima sporazuma.
“Pogledajte na koji način su entiteti stavljeni u prvi plan. Mi koji se zalažemo za državu BiH, imamo nacionalne politike koje to žele vratiti na entitetsko upravljanje. Mislimo da je on (op.a. Dejton) takav kakav je, zna se da je njegova svrha bila zaustaviti rat u BiH i da ga nadograđujemo s državnim institucijama. Međutim, koristi se svaki momenat, a nije niko ni pročitao taj zakon da vidi o čemu se radi”, rekao je on.
Poručuje kako su našu zemlju iz naziva Komisije i terminološke odredbe nacionalni spomenik “izbacili oni koji su prihvatili u Dejtonu ovakav naziv i stavili potpis na sporazum” te su oni “krivi za ovu nepravdu kao i mnoge druge nepravde prema državi BiH koje je donio Dejtonski mirovni sporazum”.