OŠTRA REAKCIJA IZ KANADE povodom odluke Narodne skupštine RS-a: “Uvođenje simbola susjedne države nastavak antibosanskih i antidržavnih politka Dodika uz podršku…”
Institut za istraživanje genocida Kanada (IGK) oglasio se saopćenjem povodom odluke Narodne skupštine RS-a o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne.
Njihovo saopćenje prenosimo u cijelosti:
“NSRS je usvojila zakon kojim se dozvoljava upotreba simbola Srbije. Tako je ono što se već do sada radilo postalo i zakonski legalno. Ovim zakonom, koji je predložio predsjednik Narodne skupštine RS Nenad Stevandić, predviđeno je da se osim obilježja RS mogu koristiti i nacionalni simboli Srbije. Usvajanjem zakona grb Nemanjića (dvoglavi orao sa krunom) i himna “Bože pravde” moći se se koristiti kao zvanična obilježja RS.
IGK podsjeća da je Ustavni sud BiH proglasio grb Nemanjića i himnu Bože pravde neustavnim obilježjima u entitetu RS jer su diskriminatorski prema svim narodima u entitetu RS koji nisu Srbi.
Uvođenje simbola susjedne države je nastavak antibosanskih i antidržavnih politka Dodika uz podršku Srbije ali i podršku međunarodne zajednice. Tako se nastavlja sistemska diskriminacija onih koji se u ovom entitetu ne izjašnjavaju kao Srbi.
IGK poziva ovlašćene probosanske subjekte da se obrate Ustavnom sudu BiH jer je riječ o neustavnom ponašanju koje treba biti sankcionsano.OHR bi također trebao da reaguje na ovo.
U cilju zaštite teritorijalnog integriteta i suvereniteta BiH, IGK će zatražiti od Kanade kao članice Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira da zatraži djelovanje Visokog predstavnika u BiH. Podsjetimo, 2006. godine Ustavni sud BiH je proglasio neustavnim te iste simbole koji su tada bili određeni kao zvanični grb i himna RS.
Sud je obrazložio da su ti zvanični simboli u suprotnosti sa ustavnim principom kolektivne ravnopravnosti konstitutivnih naroda, budući da se time ističe historija, tradicija, običaji i vjerski i nacionalni identitet Srba, i nameću takve vrijednosti pripadnicima drugih konstitutivnih naroda, drugim građanima i ostalima na teritoriji RS”, stoji u saopćenju Instituta za istraživanje genocida Kanada.