Hodžiću ukinuta presuda, ali je i dalje u zatvoru: Sud BiH čeka odluku Ustavnog suda…
Ustavni sud Bosne i Hercegovine prošle je sedmice održao 150. plenarnu sjednicu na kojoj je usvojio apelaciju Fikreta Hodžića i firme F. H. Srebrena malina i utvrdio povredu prava na pravično suđenje tih apelanata u dijelu osporene presude Suda BiH kojom je odlučeno o njihovom prigovoru da nisu znali za šta se terete.
Ustavni sud je saopćio da je stoga odlučio da predmet u tom dijelu vrati Sudu BiH koji će otkloniti utvrđenu povredu prava apelanata.
Sud je, dakle, van snage stavio pravomoćnu presudu Suda BiH na osnovu koje je Hodžić u martu upućen na izdržavanje kazne zatvora u trajanju od pet godina, na koliko ga je osudio Sud BiH.
To automatski znači da ukoliko presuda ne postoji, ne postoji ni dalji razlog za njegov boravak u zatvoru. Hodžić se, međutim, i dalje nalazi u državnom zatvoru u Vojkovićima. Sud Bosne i Hercegovine, naime, zvanično još nije obaviješten da je ukinuta presuda Hodžiću.
– Sud BiH nije zvanično zaprimio odluku Ustavnog suda BiH. Kada ju zaprimi, zavisno od jasnih uputa iz odluke, bit će preduzete zakonom predviđene radnje, te će i javnost biti blagovremeno upoznata – odgovorili su na naš upit iz Suda BiH.
Na zvaničnoj web stranici Ustavnog suda piše da je “odluka u fazi postprodukcije i da će uskoro biti dostupna”.
Kako će dalje teći proces, zasad niko sa sigurnošću ne može tvrditi.
Advokatica Fikreta Hodžića Mirna Avdibegović kaže za Faktor da sve dok ne dobije odluku Ustavnog suda, ne može ni pretpostaviti šta će se dalje dešavati, a jedino što je izvjesno je da Hodžić mora biti pušten na slobodu.
– Vjerujem da će Sud BiH po primitku odluke Ustavnog suda promptno djelovati. Ustavni sud ima rok od 30 dana da dostavi odluku Sudu BiH, mada ja očekujem da će to biti i ranije – kaže Avdibegović.
Sve ostalo što se tiče predmeta zavisit će od same odluke Ustavnog suda u kojoj bi taj sud Sudu BiH trebao dati jasne upute na koji način će otkloniti evidentnu povredu prava apelanata.
Podsjetimo da je Ustavni sud i u odnosu na bivšeg premijera Federacije BiH Fadila Novalića i nekadašnjeg direktora Federalne uprave civilne zaštite Fahrudina Solaka također utvrdio povredu prava u smislu povrede presumpcije nevinosti, ali je odlučio da ta povreda u konačnici nije imala utjecaja na presudu koju je donio Sud BiH.