Vijesti

POLAKO, KOMŠIJE: Republika Srpska nije država, Sarajevo je glavni grad i bh. entiteta RS

Da vlast u susjednoj Srbiji, uz pomoć medijske mašinerije, režimskih huškačkih tabloida, televizija i web portala, opstaje na vlasti godinama, i nije novost.

U Srbiji, kao i u drugim zemljama, postoji vlast i opozicija. Zapravo, Srbija je i po tome posebna zemlja. Naime, s druge strane rijeke Drine postoji „opozicija“ i opozicija Vučićevom režimu. Naime, ova prva, pod navodnicima, ne razlikuje se puno od vlasti koju suvereno u svojim rukama drži Aleksandar Vučić. Ni oni, kao ni Vučić, ne priznaju Kosovo, ne priznaju genocid u Srebrenici i presude Međunarodnog tribunala u Haagu, slave četničke zločince i kolaboracioniste, ne žele u Europsku uniju i NATO savez i ne vide ništa sporno u ruskoj agresiji na Ukrajinu.

No, postoji i prava opozicija u Srbiji. Čine je hrabri političari, ugledni profesori i kulturnjaci, akademski građani i intelektualci. Svi oni žele dobro svojim susjedima, žele modernu Srbiju u EU i NATO savezu, poklanjaju se žrtvama genocida u Srebrenici, nezavisno Kosovo je za njih odavno završena priča, a na Bosnu i Hercegovinu gledaju kao prijateljsku državu, a njihova politika bazira se na antifašizmu.
Vlast u susjednoj Srbiji uz pomoć medijske mašinerije, režimskih huškačkih tabloida, televizija i web portala opstaje na vlasti godinama, dok s druge strane, rijetki mediji koje režim Aleksandra Vučića nije „poklopio“ progovaraju o događajima u Srbiji i regionu otvoreno. No, čini se da, baš kao što je to slučaj s oporbenim političarima u Srbiji, i rijetke oporbene medije u Srbiji možemo staviti pod navodnike.

Najnoviji slučaj iz susjedne Srbije, banalna je vijest o prvom snijegu u BiH, ukazuje upravo na moguću nesmotrenu grešku uredništva, kada je u naslovu bh. entitet Republika Srpska „proglašen“ državom.

Kada pročitamo takav naslov u jednom oporbenom mediju ne možemo se oteti dojmu da nema nikakve razlike između retorike Aleksandra Vučića, Aleksandra Vulina i ostalih srbijanskih političara na vlasti u Srbiji ali i u bh. entitetu Republika Srpska koji nerijetko RS ističu kao zasebnu državu.

Stoga, u nastavku, nekoliko informacija za kolege s druge strane Drine.

POLITIČKO UREĐENJE BiH
Bosna i Hercegovina je složena država, koja se prema Općem okvirnom sporazumu za mir u Bosni i Hercegovini sastoji od entiteta Federacije Bosne i Hercegovine (51% teritorije) i Republike Srpske (49% teritorije). Oblast Brčkog, koje je bilo predmet spora i međunarodne arbitraže, proglašeno je distriktom, tako da se država Bosna i Hercegovina sastoji od dva entiteta i Distrikta Brčko.

GLAVNI GRAD REPUBLIKE SRPSKE JE SARAJEVO
Entiteti
Federacija Bosne i Hercegovine i Republika Srpska su entiteti koji imaju vlastite ustave, koji treba da budu u saglasnosti sa Ustavom BiH.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button