Zukan Helez: Oni koji osporavaju bosanski jezik i državnost da se vrate u osnovnu školu
Ministar odbrane BiH Zukan Helez oglasio se povodom godišnjice pisanja Povelje Kulina bana.
“Danas je 835 godina od kako je napisana Povelja Kulina bana. Povelja je najznačajniji spomenik kulturne prošlosti Bosne i Hercegovine, pisana bosanskim književnim jezikom, bosančicom i latiničnim pismom na latinskom jeziku.
To je dvojezični dokument te je bio namijenjen i onima koji ne razumiju bosanski jezik.
Povelja Kulina bana jasno pokazuje da je Bosna već u 12. stoljeću imala uređenu državu i instituciju suverenog vladara. Također, ova Povelja je neumoljivi dokaz viševjekovne postojanosti bosanskog jezika.
Iz njenog sadržaja jasno se može uočiti činjenica da je Povelja zapravo ugovor o slobodnoj trgovini, kojim bosanski vladar državljanima Dubrovnika garantuje slobodu trgovine na svojoj teritoriji. To govori da je Bosna već tada bila samostalna država u kojoj je ban Kulin suvereno vladao.
Srednjovjekovna Bosna imala je prijateljske odnose sa Dubrovnikom, ali i centralnu vlast i snage koje su mogle garantovati dubrovačkim trgovcima sigurnost kretanja i trgovanja po Bosni, oslobađa ih svih taksi, odnosno carine, što je bio rijedak slučaj u tadašnjoj Evropi. To govori da je Bosna Kulinovog doba privredno bila dobro stojeća, jer se malo koja država odriče carinskih dažbina.
Nažalost, i pored svih historijskih dokaza o viševjekovnoj postojanosti Bosne i Hercegovine, određeni političari iz naše zemlje, ali i oni van njenih granica osporavaju historijske činjenice, osporavaju državnost Bosne i Hercegovine i postojanost bosanskog jezika te pokušavaju promijeniti viševjekovne granice na ovim prostorima.
Preživjela je naša zemlje u prošlosti mnoge osvajače i njihove vojske, preživjet će slabašne protagoniste nacionalističkih politika, koji sanjaju nekakve velike države ili ”ujedinjene svetove” na ovim prostorima.
Onima koji osporavaju bosansku državnost i bosanski jezik poručujem da se vrate u osnovnu školu, tamo se uči o banu Boriću, Kulin banu, prvom bosanskom kralju Stjepanu Tvrtku I Kotromaniću i drugim bosanskim kraljevima”, istakao je Helez.v