Genocid je pravni fakt, a ne stvar debate
Polazna tačka Rezolucije bila je da napravimo dokument koji će biti u funkciji jačanja međunarodnog prava na bazi presuda za genocid u Srebrenici, istakao je Lagumdžija
U Sarajevu je u petak održan Forum “Rezolucija – Međunarodni dan sjećanja i komemoracije genocida u Srebrenici 1995”, u organizaciji Bošnjačkog instituta – Fondacije Adila Zulfikarpašića, Fondacije društva zajedničkih vrijednosti, Memorijalnog centra Srebrenica-Potočari spomen-obilježje i mezarje za žrtve genocida 1995. godine i Udruženja Pokret Majke enklava Srebrenica i Žepa pod pokroviteljstvom predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića.
NJEGOVANJE SJEĆANJA
Skup je koncipiran kao panel-sesija posvećena Rezoluciji, njenom značaju i implementaciji u procesu sveobuhvatnog dolaska do istine, pravde i pomirenja, kao i njenom međunarodnom značaju i budućim refleksijama.
S obzirom na to da je Bećirović bio spriječen da prisustvuje Forumu, njegovu poruku je prenijela njegova saradnica i savjetnica za vanjsku politiku Hoda Dedić. Bećirović je naveo da je Rezolucija podsjetnik na pravosnažne presude najviših sudova UN-a, koje moraju služiti kao upozorenje budućim generacijama.
– Njegujući sjećanje, potičemo kritičko suočavanje s prošlošću. Time naglašavamo značaj ljudskih prava i sloboda svakog pojedinca, razvijamo duboku empatiju prema žrtvama genocida. Sjećajući se, činimo sve da osiguramo da se genocid nikada više ne ponovi, poručio je Bećirović.
Temeljni cilj te rezolucije, prema njegovim riječima, jeste izgradnja održivog mira, ohrabrivanje procesa pravde, istine i povjerenja u BiH i regiji zapadnog Balkana.
Bećirović je naglasio da tekst Rezolucije poziva na civilizacijske vrijednosti, priznate u svim demokratskim društvima.
– Srebrenica je naša bolna rana koja nas sve podsjeća na užasne strahote koje čovječanstvo može doživjeti. Sjećajući se Srebrenice, mi se obavezujemo da ćemo uvijek braniti istinu, pravdu i ljudsko dostojanstvo, posebno za one najranjivije među nama – našu djecu. Rezolucija o Međunarodnom danu sjećanja i obilježavanja genocida u Srebrenici 1995. je važan civilizacijski iskorak u borbi za istinu i pravdu, poručio je Bećirović.
Uvodno izlaganje je održao stalni predstavnik BiH pri Ujedinjenim nacijama Zlatko Lagumdžija.
– Polazna tačka Rezolucije o genocidu u Srebrenici bila je da napravimo dokument koji će biti u funkciji jačanja međunarodnog prava na bazi presuda za genocid u Srebrenici kao jedne neporecive činjenice koja je pravni, a ne fakt vaših ili mog osjećaja. To nije stvar debate koja može završiti kompromisima i neminovno vodi negiranju genocida, a takvih pokušaja je bilo. Radilo se, prije svega, o podršci jačanja međunarodnog prava u vremenu kada se dešavaju brutalna ubijanja civila, djece i žena, u Gazi, Ukrajini i mnogim drugim dijelovima svijeta, gdje su očigledno narušena osnovna ljudska prava, istakao je Lagumdžija.
UPOZORENJE SVIJETU
Poručio je kako Srebrenica može biti svjetski primjer kako da se upozori svijet da se nešto takvo ne smije ponavljati i ako se dogodi, da će biti sankcionisano u skladu sa međunarodnim pravom.
Panelisti na Forumu su bili direktor Memorijalnog centra Potočari Emir Suljagić i predsjednica Udruženja Pokret Majke enklava Srebrenica i Žepa Munira Subašić. Moderator je bio Muhamed Jusić, publicista i bivši ambasador BiH u Saudijskoj Arabiji. AMIR PAPIĆ