Vijesti

Mjesec od akcije “Black Tie”: Vlast gura pod tepih skandal godine

Iako se sutra navršava puni mjesec dana otkako je u BiH izvedena velika policijska akcija “Black Tie 2”, na čijoj su meti osumnjičeni za povezanost sa opasnim narko-kartelom Edina Gačanina “Tito i Dino”, institucije države pokazuju potpunu rezerviranost od ovog, moglo bi se slobodno reći, skandala godine.

“Kolateralna šteta” za sada je jedino Fatih Kol, koji je, tek nakon što je Tužilaštvo Bosne i Hercegovine potvrdilo da je osumnjičen u ovom predmetu, razriješen sa pozicije počasnog konzula BiH u Panami, ali je on za sada usamljen primjer i niko ne preuzima odgovornost, niti, čini se, razmišlja o ostavci.

Ostavku, recimo, nismo vidjeli ni od Vahidina Munjića, koji je hapšen i osumnjičen u ovom predmetu, ali to nije bila prepreka za federalnu Vladu da mu produži mandat na mjestu v.d. direktora Federalne uprave policije (FUP). I to jednoglasno.

U međuvremenu, o kompletnom ovom slučaju stižu informacije koje bi se, doslovno, mogle svrstati u rubriku “vjerovali ili ne”.

Tako je tužilac Sanjin Kulenović ranije potvrdio da je Gačanina zanimalo kako da preuzme kontrolu nad državom, pa se tako razmatralo osnivanje neke stranke koju bi finansirao kartel.

Ali ni to nije vrh ledenog brijega – najnovija saznanja govore da prepiske sa aplikacije Sky pokazuju da je taj narko-kartel iz Dubaija, preko osobe iz Centralne izborne komisije (CIK) Bosne i Hercegovin, finansirao i namještao izbornu krađu u Bosni i Hercegovini.

Akademik Slavo Kukić smatra da pred BiH kao državom i društvom nema budućnosti sve dok se ona i njene institucije ne počnu otvoreno suprotstavljati kriminalu i korupciji, kojeg god oblika i manifestacije oni bili.

“Pri tome mislim prije svega na institucije pravosuđa i policije, kao i druge institucije koje su iz sfere represivnih organa države”, kaže Kukić za “Nezavisne novine”.

Ovih dana je, naglašava, dosta pratio kompletu priču u vezi sa predmetom “Tito i Dino”, te smatra da bi ta priča u javnom mnjenju morala biti podsticaj za one koji su za tu vrstu posla zaduženi i plaćeni.

“Ako se sutra ispostavi da tu ima nešto, onda poduzimati mjere iz svoje nadležnosti, a ako se ispostavi da nema, onda o tome izvijestiti javnost. Apsolutno, treba nam borba protiv svih vrsta kriminala i korupcije, da nema povlaštenih, ali pri tome mora se znati ko radi taj posao, ko je za to plaćen i ko za šta treba odgovarati”, poručuje Kukić.

Politička analitičarka Tanja Topić kaže da je na sceni “gromoglasna šutnja” i skretanje pažnje na sve moguće druge teme kako se ova ne bi otvarala, ne računajući nemušte pokušaje odbrane pojedinaca. U drugim državama praksa je sasvim drugačija.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button