POKUŠAVAJU NA SVE NAČINE: Željka Cvijanović preko ambasadora Srbije lobira za neusvajanje rezolucije o genocidu u Srebrenici
Pisma je objavio Ivica Puljić, bosanskohercegovački novinar koji živi i radi u Washingtonu.
Nakon što je najava da će Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojiti rezoluciju o genocidu u Srebrenici, državnici iz Srbije digli su se na noge da to spriječe, a predsjednik te zemlje Aleksandar Vučić najavio je put u New York da bi pokušao izlobirati neusvajanje rezolucije.
Nije trebalo dugo da reagiraju i političari iz manjeg bosanskohercegovačkog entiteta. Članica Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željka Cvijanovića poslala je pismo preko ambasadora Srbije u UN-u kojim pokušava izlobirati da članice UN-a ne podrže Rezoluciju o genocidu u Srebrenici.
Pisma je objavio Ivica Puljić, bosanskohercegovački novinar koji živi i radi u Washingtonu
Pismo koje je Željka Cvijanović poslala 3. aprila šefu misije Srbije pri UN-u, Nemanji Stefanoviću s traženjem da ga on podijeli misijama i tajništvu svjetske organizacije. Gospođa Cvijanović je u potpunosti ignirirala BiH misiju pri UN-u, ali nije oklijevala kritizirati BiH misiju”, navodi Puljić.
U pismu Željke Cvijanović se navodi da je ambasador BiH pri UN-u Zlatko Lagumdžija jednostrano pokrenuo korake za podnošenje rezolucije u Srebrenici na Generalnoj skupštini UN-a i da iako prepoznaje značaj rješavanja takvih pitanja mora naglasiti da je akcija poduzeta bez odgovarajućeg ovlaštenja i uz kršenje ustavnog okvira Bosne i Hercegovine. “Ustav Bosne i Hercegovine izričito povjerava formulisanje i provođenje vanjske politike tročlanom Predsjedništvu BiH. Predsjedništvo služi kao vrhovno tijelo odgovorno za utvrđivanje vanjskopolitičkih ciljeva i odluka zemlje. Nažalost, ambasador je nastavio sa zalaganjem za ovu rezoluciju bez potrebne dozvole ili mandata Predsjedništva. Takvo jednostrano djelovanje ne samo da podriva ustavni okvir Bosne i Hercegovine, već i izaziva zabrinutost u pogledu legitimiteta i reprezentativnosti dotične rezolucije”, napisala je u pismu Cvijanović
Navodi da bi “usvajanje rezolucije potkopalo poslijeratni proces ozdravljenja Bosne i Hercegovine i izazvalo unutrašnje nemire u Bosni i Hercegovini narušivši međuetničko povjerenje koje je od vitalnog značaja za njenu budućnost”.
“Rizikuje ponovno rasplamsavanje tenzija i preokretanje napretka ostvarenog ka miru i stabilnosti u regionu. Da bi bilo koja zemlja članica UN-a podržala ovu rezoluciju, značilo bi nagraditi odmetnutog bosanskohercegovačkog ambasadora za kršenje zakona svoje matične zemlje, lažno predstavljanje stavova Bosne i Hercegovine i pomaganje u rušenju njenog ustavnog poretka”, istakla Cvijanović.
Također, Puljić je objavio i pismo koje je ambasador Srbije poslao svim članicama i glavnom sekretaru UN-a, a koje sadrži pismo Cvijanović od 3. aprila o mogućoj rezoluciji o Srebrenici koje ona nije poslala BiH misiji pri UN-u, nego misiji Srbije pri svjetskoj organizaciji.