Schmidt nametnuo izmjene Izbornog zakona Bosne i Hercegovine!
Visoki predstavnik Christian Schmidt iskoristio je bonske ovlasti i danas nametnuo izmjene Izbornog zakona Bosne i Hercegovine koje se odnose na integritet izbornog procesa.
Tu informaciju saopštio je na konferenciji za novinare u Sarajevu, istakavši da je danas uradio ono što je trebalo biti urađeno prije mnogo godina, i što se u demokratiji samo po sebi podrazumijeva.
A to je, kako je kazao, garancija slobodnih, poštenih i demokratskih izbra za sve građane BiH.
– Želim da objavim svoju odluku kojom donosim izmjene Izbornog zakona BiH, u skladu s mojim mandatom i Aneksom 3 Dejtonskog mirovnog sporazuma, kao podršku najavljenom procesu pristupanja BiH Evropskoj uniji, a radi se o 14 prioriteta EU, među kojima je i ovo jedan od njih. Radim ovo za građane ove zemlje.
Vrlo sam sretan što imamo odluku Evropskog vijeća kojom je zacrtan i put u EU za BiH. Slogan je “Spremni ste za Evropu i Evropa za vas”. Mislim da trebamo djelovati u tom smislu. Svako ima pravo da kaže – naši izabrani predstavnici treba da djeluju. Oni su obavili dosta posla, znamo da je donesen veliki broj zakona, no nažalost nije došlo do sporazuma oko Izbornog zakona – dodaje Schmidt.
Kako je kazao, na neki je način već u Neumu bio dogovoren paket integriteta, kao i neki drugi paketi. Međutim, izostao je odgovor na nedostatke u izbornom procesu koje su uočili OSCE, Vijeće Evrope i neke druge međunarodne institucije.
– Danas se ne obraćam političkim strankama i političarima, već građanima, biračima ove zemlje. Jer, oni koji trebaju da izađu na izbore i glasaju upravo su građani ove zemlje, bez obzira na njihovu nacionalnu i drugu pripadnost.
Prema tome, želim podvući da se obraćam ljudima u oba entiteta i Distriktu Brčko. Ovdje nema nikakve diskriminacije i ona neće biti moguća ako stanemo zajedno – poručio je Schmidt.
Naglašava da je on kao visoki predstavnik garant postojanja i Rs-a i FBiH, te da je to njegova dužnost u skladu s Dejtonskim mirovnim sporazumom.
– Moramo raditi za sve građane i mislim da to možemo uraditi. Radi se o vrlo jasnim međunarodnim smjernicama. Mislim da bi trebalo biti dovoljno mogućnosti i za domaće odgovorne organe da se uključe u ovo i da se postigne odgovarajući balans u interesu birača – potcrtava Schmidt.
Kaže i kako birači ne mogu čekati 10-15 godina ili više kako bi vidjeli hoće li doći do sporazuma između stranaka. Već se mora ići dalje.
– Ja bih bio sretniji da smo mogli naći određenu mogućnost da izmjene Izbornog zakona dogovore odgovorne stranke ili tijela vlasti i parlament. Ljudi moraju biti sigurni da će njihov glas biti ispravno prebrojan.
Izmjene mogu biti predmet novih izmjena u Parlamentu. Stoga ću dati dosta detalja u informacijama. Moja odluka stupa na snagu objavom na web stranici OHR-a.
Mislim da bi se neki mogli žaliti – ko ne želi prihvatiti temelje. Listići će biti skenirani i prebrojani, time će se onemogućiti bilo kakva promjena listića ili da izađu iz kutije sa drugačijim rezultatom – objasnio je on.