INTERVJU / SANEL KAJAN: “30 godina vlasti Mostara nastoje izmišljenu historiju poturiti kao realnost”
Kajan je za “Slobodnu Bosnu” govorio o porukama koje nam ovih dana dolaze iz Mostara, o problemima koji guše “podijeljeni” grad i drugim aktuelnostima.
Prvo je Željana Zovko, zastupnica Hrvatske demokratske zajednice, odlučila predstaviti Stari most u Mostaru, simbol grada na Neretvi, kao Hrvatsko kulturno naslijedze u Evropskom parlamentu u Briselu, a zatim je Sveučilište u Mostaru objavilo skandalozan plakat za ljetnu školu na kojem su uklonjene dzamije koje se inače vide u blizini Staroga mosta.
Među onima koji su najoštrije reagirali i kritizirali poteze i provokacije koje dolaze iz Mostara je zastupnik Demokratske fronte, bivši novinar i Mostarac sanel kajan..
Kajan je za “Slobodnu Bosnu” govorio o porukama koje nam ovih dana dolaze iz Mostara, o problemima koji guše “podijeljeni” grad i drugim aktuelnostima.
Kada je riječ o spornom plakatu, za kojeg sa mostarskog Sveučilišta tvrde da je benigan prikaz koji je prikazala umjetna inteligencija, Kajan navodi da je tu zapravo riječ o sistemskom pokušaju zatiranja istine, prekrajanju činjenica, izvrtanju stvarnosti, podmetanju laži.
“A to se u Mostaru radi već 30 godina! 30 godina stvaraju neku izmišljenu historiju i nastoje je po svaku cijenu naturiti kao realnost. Posljednji primjeri su pokušaj Željane Zovko, HDZ-ove predstavnice u Evropskom parlamentu, da simbol Mostara – Stari most predstavi kao ‘hrvatsko naslijeđe’. Pogledajte samo taj nonsens! Stari most, pa hrvatsko naslijeđe?! No tu se ne zaustavljaju. Sveučilište Mostar, iako osnovano odlukama tzv. HZHB 1992/93. godine, obilježava 47 godina postojanja. Lutkarsko kazalište Mostar koje su također osnovala paradržavna tijela takozvane Herceg-Bosne 1993. godine proslavilo je, kako su naveli, 70 godina postojanja, pa su čak tim povodom izdali i Monografiju o 70 godina postojanja Lutkarskog kazališta u Mostaru. Njihov radio, zloglasna Hrvatska postaja Mostar koja je registrovana 1993. godine obilježavala je pola vijeka emitovanja programa. Takvih primjera je mnogo… Svim silama nastoje prikazati stvarnost onakvom kakva nije, želeći nekom eto dokazati kako su njihove institucije tu decenijama (prije nego li što su i nastale)”, naveo je Kajan za “SB” dodajući kako, nažalost, službeni Mostar šuti.
“Šuti, jer su na čelu Grada HDZ-ovi kadrovi. A oni sami podržavaju te lažne godišnjice, te dodane godine, tu lažnu prošlost. Ipak, začuđuje i izostanak primjerenih reakcija druge stranke u vlasti u Mostaru, a to je SDA. Njihova šutnja se može tumačiti, a tako je mnogi i shvataju, kao znak odobravanja onog što HDZ radi. A ta kampanja je nemilosrdna. Kroz sistem obrazovanja, od najmlađeg uzrasta, preko medija do institucija”, smatra Kajan.
“Svjesni su da lažirani plakat vrijeđa”
Nakon što je plakat Sveučilišta izazvao buru u javnosti, Kajan je prije zvaničnog saopćenja institucija naveo kako je Sveučilištu naređeno da povuče sporni plakat…
“Ono što pouzdano znam je da je s viših nivoa upućena zamjerka i instrukcija da se sporni plakat ukloni. Dakle, reagovali su nadležni iz Hercegovačko neretvanskog kantona (Ministarstvo za obrazovanje i nauku HNK, op. a) i s nivoa Federacije Bosne iI Hercegovine. Dobio sam informaciju da je plakat uklonjen, ali nakon svega pola sata je vraćen. To mnogo govori. Govori o tome da su svjesni da lažirani plakat iritira pa i vrijeđa, prvenstveno Bošnjake, ali i druge koji poštuju kulturu i tradiciju jednog naroda. Vraćanjem plakata, odnosno njegovim uklanjanjem poručuju da ih nije briga za osjećaje drugih, da ih nije briga ako su time nanijeli uvredu ili štetu… A to, opet, mnogo kazuje o njima samima”, mišljenja je Kajan.