SvijetVijesti

CURI IZ MANJEG ENTITETA: Sve je bilo pomno planirano, Dodikov fijasko i potez EUFOR-a

Protesti u znak podrške zbog podizanja još nepotvrđene optužnice protiv predsjednika RS-a Milorada Dodika i v.d. direktora Službenog glasnika RS-a Miloša Lukića protekli su bez incidenta.

Zbog sigurnosti i zabrane MUP-a KS-a, umjesto ispred Tužilaštva i Suda BiH, kako je prvobitno planirano, okupljanje je organizirano na četiri lokacije blizu međuentitetske linije. Zbog toga su pojedini političari tražili da, uz domaće snage, o sigurnosti brine i EUFOR, do čega nije došlo. Je li trebao i zašto EUFOR nije angažirao svoje trupe – i dalje se mnogi pitaju i to im i zamjeraju. Ipak, izgleda, bez razloga.

Prema odredbama Aneksa 1 i Aneksa 2 Dejtonskog sporazuma, EUFOR ima pravo da posmatra i sprečava ometanje kretanja civilnog stanovništva, a Ustav BiH jasno naglašava da nijedan entitet neće provoditi bilo kakvu kontrolu na liniji između entiteta. Zbog toga je stav pojedinih i političara i analitičara bio da je trebao djelovati u petak, kada su bile blokirane saobraćajnice na četiri lokacije u blizini međuentitetske linije. EUFOR nije rasporedio dodatno osoblje, a nisu ni primili takav zahtjev od domaćih vlasti, jer su, kako je najavljeno, domaće snage bile spremne sačuvati sigurnost. To su potvrdili i iz EUFOR-a.

„EUFOR ostaje posvećen pružanju podrške vlastima BiH u održavanju sigurnog i stabilnog okruženja. EUFOR održava snažne veze sa našim partnerima iz svih agencija za provođenje zakona u BiH. Kada su u pitanju lokalna civilna pitanja, agencije za provođenje zakona prve reagiraju i imaju primat u ovoj oblasti. EUFOR nije primio nikakav zahtjev od agencija za provođenje zakona BiH o ovom pitanju“.

S obzirom na to da nisu primili takav zahtjev nadležnih, upućeni u način funkcioniranja smatraju da je procjena EUFOR-a bila takva da sigurnosna situacija ne zahtijeva njihovo prisustvo.

„Neki će reći to je kratkotrajno bilo. Međutim, ovdje se radi o vrlo osjetljivoj poziciji. Taj dan je EUFOR bio na toj lokaciji, prolazio je sa svojim vojnim vozilima, obilazili su tu lokaciju – napravili su, znači, procjenu“, podsjeća vojni analitičar Nedžad Ahatović.

Direktor Centra za sigurnosne studije Denis Hadžović dodaje kako su izvršili sigurnosnu procjenu da nema potrebe da budu na liniji: „Možda bi se senzibilnije gledalo na ove političke proteste, odnosno dali mu veći značaj nego što treba“.

Uzvici podrške Dodiku i Lukiću, transparent sa likom Vladimira Putina i natpis ‘Granica postoji’ obilježili su okupljanja. Ipak, sve mirno, a saobraćaj odblokiran nakon 30 minuta protesta. No, stav pojedinih je bio da je EUFOR trebao djelovati, a za okupljanja kažu da podsjećaju na predratne godine.

Kako saznaje Ljudski.ba iz vrha vlasti u RS-u su razočarani slabim odazivom na skupovima podrške Dodiku i Lukiću.

Sasvim je jasno da bi izlazak jedinica EUFOR-a na međuentitetsku liniju samo dodatno podgrijao tenzije i usmjerio vodu na Dodikov mlin, baš kao i masovniji kontraskup ispred džamije Kralja Fahda u Sarajevu.

Srećom građani i na jednoj i na drugoj strani nisu nasjeli na huškačku retoriku, a snage EUFOR-a procijenile su da će se upravo to i dogoditi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button