Goran Aleksić, zamjenik ministra vanjskih poslova Srbije, koji je predvodio srbijansku delegaciju u Teheranu radi drugog kruga političkih konsultacija s Iranom, sastao se u nedjelju popodne s zamjenikom ministra vanjskih poslova Islamske Republike Iran za političke poslove Alijem Bagherijem.
Iran je pokazao ambicije za proširenje svog utjecaja na Balkanu i pronašao je Srbiju kao partnera. Iran cilja na sektor sigurnosti kako bi prodavao oružje Srbiji, piše thegeopost.com.
Bagheri je opisao promociju komercijalne saradnje između Irana i balkanskih zemalja, posebno Srbije, kao nužnost, navodi izjava iranskog ministarstva.
“Održivost stabilnosti i sigurnosti zavisi od jačanja privrednih veza; stoga proširenje trgovačkih razmjena i promocija ekonomske saradnje nije samo ekonomski cilj, već i sigurnosna strategija.”
U međuvremenu, srbijanski zamjenik ministra je rekao da je u Iranu kako bi unaprijedio odnose Teheran-Beograd. Rekao je da je politika vlade Srbije razvijanje odnosa s prijateljskim zemljama, posebno Iranom, u svim područjima.
Aleksić je nazvao to “neizbježnom potrebom za povećanjem obujma trgovine između dvije zemlje” i ocijenio napore diplomatskih misija dviju zemalja u Teheranu i Beogradu kao vrijedne.
Srbija također nije slijedila politike zapadnih zemalja u vezi s ovom zemljom. Slijedi strategiju Rusije kupovine oružja od Irana, što je djelovanje koje su osudile i sankcionirale zapadne zemlje, a protivno je ruskoj agresiji na Ukrajinu.
Do kraja jula 2023. godine, Iran je dostavio barem 400 dronova Shahed i Mohajer u Rusiju. Također je upozorio da bi Islamska Republika mogla početi izvoziti manje dronove iz serije Shahed-101, koje se očekuje da će Rusija koristiti u ratu na Ukrajini. Zauzvrat, Iran je od Rusije dobio sredstva i podršku za svoje programe svemira i projekte raketnog oružja.
Zbog toga su zemlje Evropske unije odobrile sankcije protiv Irana zbog isporuke iranskih dronova Rusiji i njihove upotrebe u napadima na Ukrajinu.
Kao rezultat privrednih sankcija Zapada protiv Irana, Rusija je postala važan trgovinski partner, posebno u vezi s viškom rezervi nafte. Trenutno, Rusija i Iran dijele blisku privrednu i vojnu saradnju, a obje zemlje podložne su teškim sankcijama koje su nametnule većina zapadnih zemalja.